Niewskazane jest częste zmienianie lakieru lub emalii, ponieważ wymaga to częstego używania acetonu lub zmywacza, które są bardziej szkodliwe dla paznokci niż emalia i lakier. Aceton, znajdujący się także w zmywaczu, ma działanie silnie wysuszające, powoduje łamliwość i kruchość paznokci. Aby temu zapobiec, dodaje się do zmywacza specjalne olejki, np. rycynowy. Istnieją również zmywacze nie zawierające acetonu oraz wzmacniające płytkę paznokciową, dzięki zawartości protein lub witamin w swoim składzie. Stałe wycinanie naskórka powoduje coraz szybsze jego odrastanie, dlatego korzystniej jest odsuwać brzegi naskórka za pomocą specjalnych przyrządów i płynów o odczynie zasadowym.
Łamliwość i kruchość paznokci. Przy zmianach tych paznokcie należy moczyć w gorącej oliwie i wcierać sok cytryny w okalający naskórek. Doustnie podaje się przez 4-8 tygodni żelatynę zwykłą rozpuszczalną w wodzie(10 g dziennie) lub pod postacią galaretek mięsnych albo owocowych. Silniejsze działanie mają gotowe preparaty zawierające żelatynę oraz inne środki wzmacniające paznokcie np. Gellavit. Lakierowanie paznokci najlepiej przerwać na pewien okres.
Kwitnienie paznokci. Jest to występowanie na powierzchni płytek paznokciowych białych plam, nie ma ono nic wspólnego z bielactwem pojawiającym się na skórze. Przyczyna nie jest dokładnie poznana. Plamy te powstają prawdopodobnie wskutek przedostania się do masy paznokcia cząsteczek powietrza. Kwitnienie paznokci występuje najczęściej u młodzieży, nie jest niebezpieczne i mija bez leczenia.
Zmiany płytek paznokciowych mogą być również wyrazem różnych zaburzeń wewnątrzustrojowych, np. niedoboru żelaza, składników mineralnych i witamin. Dlatego korzystne wyniki w leczeniu wad daje dieta bogata w witaminy, głównie A i grupy B, składniki mineralne, białko, żelatynę.