Kąpiel dziecka wzbudza u młodych rodziców wiele emocji. Najtrudniejsza jest pierwsza kąpiel noworodka, gdy nie mamy jeszcze doświadczenia i obawiamy się, czy wszystko zrobimy dobrze. Jak powinna wyglądać kąpiel dziecka i jakie akcesoria warto przygotować?
Młodzi rodzice zastanawiają się, jak prawidłowo wykąpać noworodka, aby zapewnić mu komfort i bezpieczeństwo. Choć kąpiel niemowlęcia budzi wiele emocji, rodzice z czasem nabierają wprawy, a kąpiel dziecka, które już samodzielnie siedzi, staje się dużo prostsza. Trzeba tylko pamiętać, aby stosować uniwersalne zasady, które są istotne zarówno w przypadku niemowląt, jak i starszych dzieci. O czym warto pamiętać podczas kąpieli dziecka?
Jak powinna wyglądać kąpiel noworodka i niemowlęcia?
Kąpiel maluszka to ważne wydarzenia w ciągu dnia. Rodzice dbają o przygotowanie dziecka do kąpieli, wybierając zwykle moment na kąpiel wieczorem, przed snem. Nie jest to jednak reguła, do której koniecznie trzeba się stosować. Należy wybrać porę dnia, która będzie odpowiednia dla konkretnego dziecka. Nie powinno być ono wtedy głodne ani zmęczone, bo wtedy kąpiel może nie być łatwa.
Jak często kąpać noworodka? Codzienna kąpiel nie jest konieczna, a nawet wskazana. Wystarczy robić to, co drugi czy trzeci dzień, ponieważ codzienna kąpiel może niszczyć naturalny płaszcz lipidowy skóry. Bardzo istotna jest temperatura wody. Podczas kąpieli noworodka i niemowlęcia należy używać wody o temperaturze 37-38 stopni Celsjusza.
Z kolei temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić około 24 stopni Celsjusza, jednak nie mniej niż 21 stopni. Na dno wanienki można położyć pieluchę tetrową, ponieważ łatwiej jest kąpać niemowlę, które nie ślizga się po wanience.
Kosmetyki i myjki do kąpieli – co wybrać?
Do mycia skóry małego dziecka należy używać ciepłej wody i delikatnych środków myjących. Na rynku znajdziemy wiele kosmetyków przeznaczonych do kąpieli od pierwszego dnia życia dziecka, dlatego każdy znajdzie produkt idealny dla swojego malucha.
Możemy używać mydła, płynu do kąpieli, czy też wlewać do wody emolient, który natłuszcza, nawilża i chroni skórę dziecka przed utratą wilgoci. Choć emolienty cieszą się obecnie dużą popularnością, warto pamiętać, że nie jest konieczne stosowanie ich u wszystkich dzieci, szczególnie tych, które nie mają żadnych problemów ze skórą. W sklepach znajdziemy również myjki do kąpieli, które mają różne kształty i są delikatne dla skóry malucha.
Często mają formę wygodnej rękawiczki, która ułatwia kąpiel i chroni delikatne ciało dziecka. Można jej użyć również do ochrony oczu podczas mycia głowy.
Kąpiel dziecka – na co zwrócić szczególną uwagę?
Podczas kąpieli dziecka należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego bezpieczeństwo. Dlatego nie należy spuszczać dziecka z oka ani na chwilę. Trzeba zwrócić uwagę, aby maluch nie ślizgał się po dnie wanny, dlatego do kąpieli warto wybrać wannę z dnem antypoślizgowym lub położyć w wanience specjalną matę, lub pieluszkę tetrową. Nie należy też nalewać zbyt dużej ilości wody.
W przypadku siedzącego dziecka wystarczy, gdy woda sięga do pępka. Do kontrolowania temperatury wody, warto wybrać termometr lub kupić wanienkę wyposażoną w specjalne oznaczenia, które informują, czy woda ma optymalną temperaturę.
Zawsze też warto wykorzystać stare, stosowane przez pokolenia rodziców metody, takie jak sprawdzanie temperatury wody na nadgarstku lub łokciu. Woda powinna być ciepła, jednak nie może być gorąca. Jeśli po włożeniu nadgarstka lub łokcia do wody skóra zaczerwieni się, oznacza to, że woda jest za gorąca.