-
Metody antykoncepcji mechanicznej
b) krążki dopochwowe (kapturki) – Są to jakby prezerwatywy dla kobiet, stanowiące barierę dla plemników. Mają kształt gumowych miseczek z elastycznym brzegiem, zakładanych (dopochwowo) przed stosunkiem. Wskaźnik Pearla: 2-25. Ważne, aby dobrać właściwy rozmiar kapturka, dostosowany do specyfiki anatomii danej kobiety, co powinien zrobić doświadczony lekarz. Można je stosować łącznie ze środkami plemnikobójczymi, wówczas skuteczność tej metody wzrasta.
c) wkładki wewnątrzmaciczne (spirale) – Obecnie stosowane wkładki przypominają literę T lub cyfrę 7. Są wykonane z miedzi i polietylenu, czasem z dodatkiem srebra. Spiralę wprowadza przez kanał szyjki do macicy lekarz-ginekolog. Mimo, że powszechnie uważa się, że spirale są środkami wczesnoporonnymi, badania wykazują, że do zapłodnienia nie dochodzi, ponieważ miedź, z której wykonana jest wkładka zmniejsza ruchliwość plemników tak, że nie mają one szansy zapłodnić komórki jajowej. Ponadto niektóre wkładki zawierają dodatkowo pojemniczek z gestagenem, który stopniowo uwalniając się do jamy macicy, zagęszcza śluz, co utrudnia plemnikom poruszanie. Spiralę, w zależności od rodzaju zakłada się na 3 do 5 lat. Wskaźnik Pearla wynosi od 0,5 do 2.
-
Metody antykoncepcji chemicznej
b) środki plemnikobójcze – Zaliczamy tu całą grupę preparatów plemnikobójczych, które można nabyć w każdej aptece, a które mogą mieć postać kremów, żeli, globulek, czopków czy tabletek pianotwórczych, pianek czy aerozoli. Aplikuje się je na 10-15 minut przed stosunkiem. Większość preparatów działo w oparciu o nonoxynol, który unieruchamia, a następnie niszczy plemniki. Wskaźnik Pearla waha się od 3 do 25.