Od ilości pozycji naukowych i popularnonaukowych dostępnych na rynku wydawniczym można nie tylko dostać mętliku w głowie, ale i zatracić radość z przeżywania okresu ciąży i macierzyństwa. Nie należy pozwolić, aby zawładnął nami strach i ograniczenia. Należy wsłuchać się w swój organizm, pamiętać o regularnym wykonywaniu badań zleconych przez lekarza prowadzącego ciążę oraz wieść przede wszystkim zdrowy tryb życia. Zdrowie, harmonia wewnętrzna i dobre samopoczucie matki to klucz do prawidłowego rozwoju płodu. Dlatego też, odstawienie używek takich jak kawa, alkohol, papierosy i napoje energetyczne to podstawowy krok. Wyeliminowanie z diety potraw ciężkostrawnych, zawierających duże ilości tłuszczu, wielokrotnie przetworzonych oraz produkowanych z zastosowaniem środków konserwujących i sztucznych barwników to kolejne zadanie.
Lekarze i poradniki medyczne wskazują na często występujące dolegliwości kobiece w okresie ciąży. Należą do nich nudności, wymioty, zgaga i wzdęcia, częste oddawanie moczu, zaparcia, upławy, obrzęki, żylaki, rozstępy. U niektórych kobiet mogą wystąpić również duszność, omdlenia, zmiany skórne, bóle głowy, skurcze mięśni.i Jakkolwiek przerażająco wyglądałaby ta niekrótka lista objawów, to są one związane ze zmieniającą się gospodarką hormonalną i wynikają ze zwiększonego wysiłku organizmu matki jakim jest dostarczenie budulca potrzebnego do prawidłowego rozwoju. Na szczęście rozwój wiedzy medycznej, technologii farmaceutycznej i kosmetologii, pozwalają na złagodzenie, czy nawet zapobieganie występowaniu wyżej wymienionych dolegliwości.
Badania lekarzy na przestrzeni lat ujawniły, że zmiany w naszej codziennej diecie skutkujące wyeliminowaniem pokarmów zawierających tak cenny dla zdrowia przyszłej mamy i jej dziecka kwas foliowy, wymagają obecnie spożywania tej witaminy w postaci suplementu diety. Nasze praprababcie zapewniały organizmowi kwas foliowy jedząc otręby pszenne, chleb razowy, ziemniaki gotowane w skorupach, czy świeży szpinak. My musimy zadbać o jego odpowiednią ilość przyjmując preparaty suplementacyjne takie jak np.; FemiFeral, który zawiera optymalną ilość kwasu foliowego dla prawidłowego rozwoju układu neurologicznego płodu.
Innymi schorzeniami trapiącymi kobiety w ciąży są nadciśnienie indukowane ciążą, cukrzyca ciężarnych, zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna, kardiomiopatia połogowa i zawał serca (wyjątkowo rzadko), zaburzenia rytmu serca, niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa. Aby uniknąć zachorowania na którąś z tych chorób należy każdą ciążę kontrolować, odwiedzając systematycznie lekarza ginekologa-położnika, który w razie potrzeby skieruje przyszłą mamę na konsultację do specjalisty, np.: kardiologa.ii Stan fizjologiczny w okresie oczekiwania na narodziny dziecka, jakkolwiek piękny i wyjątkowy jest związany z dużym obciążeniem układu sercowo-naczyniowego, warto więc zawczasu uzupełnić zdrowe menu suplementami diety zawierającymi kwasy Omega-3 (EPA i DHA). Takim preparatem do stosowania w codziennej profilaktyce zdrowia układu krążenia jest na przykład Novocardia. Powinny pamiętać o niej wszystkie kobiety w okresie przedkoncepcyjnym i po zakończeniu laktacji. W okresie rozwoju płodu przyszła mama może stosować wspomniany już FemiFeral, zawierający oprócz kwasu foliowego, witaminy B6 i B12, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. W aptekach dostępne bez recepty są preparaty uzupełniające niedobór cynku, wapnia, nienasyconych kwasów tłuszczowych (DHA), elementów których poziom wpływa na wagę płodu, kondycję układu kostnego oraz pracę mózgu w pierwszych czterech latach życia dziecka. Niski poziom DHA wiązany jest z występowaniem depresji poporodowej u matki.
W obecnych czasach, w związku z rosnącym tempem życia, zanieczyszczeniem środowiska i nieprawidłową dietą coraz częściej pojawia się problem cukrzycy ciążowej oraz hipercholesterolemii. Jak dowodzą badania NATPOL 2011, przeprowadzone przez zespół Katedry Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, wśród około 18 mln Polaków z hipercholesterolemią aż 10,8 mln nie jest świadomych tego faktu. To świadectwo, jak wielkim niebezpieczeństwem także dla kobiet w ciąży jest ta choroba cywilizacyjna, której występowanie często zdeterminowanie jest między innymi uwarunkowaniami genetycznymi. Hipercholesterolemia objawia się podwyższonym stężeniem cholesterolu całkowitego oraz cholesterolu frakcji LDL – tzw. złego cholesterolu we krwi. Szacuje się, że w Polsce stężenie LDL > 3,0 mmol/l występuje u około 60% populacji osób dorosłych.iii W przypadku wykrycia choroby w trakcie ciąży należy zacząć od zmiany sposobu odżywiania się i włączenia do codziennej aktywności większej ilości ćwiczeń fizycznych. Najważniejsza zawsze jest profilaktyka! Zaleca się przyjmowanie preparatów obniżających poziom cholesterolu we krwi w okresie planowania ciąży oraz po zakończeniu karmienia piersią. Sterolea – zawierająca naturalne sterole roślinne, polikozanol oraz witaminy, pomaga dbać o prawidłowy poziom cholesterolu, skutecznie oddala ryzyko zachorowania na hipercholesterolemię. Sterolea korzystnie wpływa na poziom „dobrego” cholesterolu HDL oraz na obniżanie poziomu cholesterolu całkowitego i LDL – cholesterolu („złego cholesterolu”).
Trzeba pamiętać, że wszelkie zaniedbania naszego zdrowia mają wpływ nie tylko na nas, ale także na małego człowieka, który liczy bezgranicznie na naszą opiekę i miłość. W trakcie ciąży nie wolno, pod groźbą komplikacji zdrowotnych u matki i dziecka, przyjmować leków ani suplementów diety bez wcześniejszej konsultacji ich z lekarzem lub farmaceutą. Warto jednak zadbać o siebie i nie zwiększać ryzyka urodzenia się dziecka z wadami nabytymi. Wada cewy nerwowej, czyli nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego spowodowane jest niedoborem kwasu foliowego w okresie ciąży. Miażdżyca pierwotna, mogącą prowadzić nawet do śmierci płodu, lub noworodka, to wynik nieleczonej hipercholesterolemii i nadciśnienia tętniczego u matki. Syndromy FAS i FAE (zespół alkoholowy płodu/efekt alkoholowy płodu) to grupa zwyrodnień spowodowanych piciem alkoholu w ciąży.
Mamy pełne radości i pozytywnie nastawione do świata, pamiętają o profilaktyce, wsłuchują się we własny organizm, cieszą się każdą chwilą rozwoju nienarodzonego dziecka, a potem już tego szybko rosnącego malucha.