Gdy decydujemy się na przyjęcie pod swój dach nowego członka rodziny w postaci małej, mruczącej kulki, myślimy przede wszystkim o przyjemnościach obcowania z nim. Warto jednak pamiętać, że do posiadania takiego małego kota trzeba się przygotować – i to zarówno psychicznie, jak i merytorycznie. Krótko mówiąc: niezbędna jest wiedza oraz… odpowiednia wyprawka!
Na szczęście przy obecnym dostępie do sieci i zakupach przez internet nie ma problemu zarówno z uzyskaniem odpowiedniej wiedzy, jak i z zakupem atrakcyjnych produktów. Niemniej jednak warto wiedzieć, które karmy dla kotów będą najkorzystniejsze, jakie zabawki kupić, aby zaspokoić kocie potrzeby oraz jak wybrać żwirek dla tak małego kociątka.
Karma to podstawa
Oczywiście prawidłowe żywienie kociaka to podstawa, z tego powodu dobrze jest porozmawiać wcześniej tak z dziećmi, jak i dziadkami o zasadach żywienia kota. Maluchy szczególnie chętnie dzielą się ze zwierzętami swoimi posiłkami, a kocięta skrzętnie z tego korzystają, co może być nawet przyczyną zatruć. Z kolei osoby starsze nadal hołdują mitowi pojenia kociaka mlekiem, co z kolei często wywołuje biegunki. Warto więc przeprowadzić odpowiednią rozmowę ze wszystkimi domownikami, a prócz karmy dla kotów dostosowanej do wieku naszego nowego domownika zakupić również np. przysmaki. W ten sposób każdy może rozpieścić kota w sposób dla niego bezpieczny, zdrowy oraz smaczny. Warto przy tym pamiętać, aby najmłodsze dzieci, zwłaszcza te raczkujące, dobrze pilnować w okolicach kociej miski – inaczej karma dla kotów może stać się ich… przekąską, co wcale nie jest tak rzadkie!
Żwirek i kuweta
Kuweta jest niezbędna w domu, w którym jest kot, ale musimy mieć świadomość, że kociak może mieć przejściowe problemy z jej zlokalizowaniem czy regularnym korzystaniem. Bardzo istotny jest dobór żwirku – w domu, w którym mieszkają dzieci, szczególnie istotna jest prawidłowa higiena oraz czystość w okolicach kociej kuwety. Musimy ją regularnie myć i odkażać odpowiednimi środkami. Jeśli wybieramy żwirek, zdecydujmy się na ten, który jest bezpieczny dla wszystkich – np. drewniany, który można usunąć do toalety. Warto brać pod uwagę, że żwirek silikonowy często kocięta biorą za… karmę dla kotów, dlatego trzeba uważnie je obserwować, bo zjedzenie granulek żwirku może skończyć się koniecznością pilnego zabiegu chirurgicznego.
A co z zabawkami?
I czas na najważniejszą dla wielu dzieci kwestię, czyli zabawki dla kotów. Oczywiście mniejsze pociechy warto poinstruować w zakresie prawidłowej zabawy z kotem – czyli jak się bawić, aby było to bezpieczne oraz przyjemne dla obu stron. Dla bezpieczeństwa malucha warto wybierać np. długie wędki z piórkiem, które kot może gonić, a które chronią dziecko przed podrapaniem. Dobrze jest również zainwestować w drapak, zwłaszcza gdy chcemy ocalić domowe meble. Starsze dzieci mogą spróbować swoich sił w… szkoleniu kota! Wbrew pozorom w przypadku młodych kociąt nie jest to takie trudne, a dla dziecka może być treningiem cierpliwości, empatii i pomysłowości. Za nagrody w takim szkoleniu służyć może karma dla kota albo specjalne przysmaki.
Bez względu na to, jak przygotujemy się na przyjęcie nowego domownika, zawsze warto czuwać nad kontaktami kota i dzieci. W przyszłości zaowocuje to prawidłową więzią między nimi.