Każdy z nas raz na jakiś czas doświadcza uczucia zmęczenia wynikającego ze stresu, przepracowania czy niewłaściwego odżywiania się. W jaki sposób możemy zredukować lub wyeliminować tego typu nieprzyjemne objawy i wzmocnić organizm?
Zmęczenie – czyli…?
Zmęczenie zdefiniować można jako okresowy oraz przejściowy stan redukcji zdolności do pracy fizycznej i umysłowej, który wynika z obniżenia albo wyczerpania zasobów energetycznych, jakie zmagazynowane są w organizmie. Wyróżnia się dwa rodzaje zmęczenia – fizyczne oraz psychiczne. Pierwsze z nich odnosi się do mięśni i stanowi wynik zbyt długiego lub intensywnego wysiłku. Drugie natomiast, wiązać może się na przykład z wytężonej pracy umysłowej. Do głównych objawów zmęczenia zalicza się ospałość, bóle głowy, mięśni i stawów oraz zaburzenia koncentracji myślowej. Towarzyszyć może ono także szeregowi różnych chorób, jak anemia, cukrzyca czy niedoczynność tarczycy. W związku z tym, jeżeli permanentnie je odczuwamy, niezbędna będzie konsultacja lekarska.
Prawidłowe stosowanie ziół wzmacniających organizm
Wzmocnić organizm mogą różnego rodzaju suplementy diety, które dodają energii i zwiększają witalność. W ich składzie znajdować powinien się między innymi miłorząb japoński, żeń-szeń, guarana, yerba mate oraz, coraz popularniejszy w ostatnim czasie, różeniec górski. Ostatni z nich odpowiedzialny jest nie tylko za redukcję senności i zmęczenia, lecz także poprawę nastroju. Za działanie tego surowca roślinnego odpowiedzialne są związki chemiczne takie, jak salidrozyd czy rosavin.
Oto kilka przydatnych wskazówek, które mogą się okazać pomocne podczas zażywania wspominanych powyżej suplementów:
- Nie należy zażywać równocześnie preparatów z żeń-szenia z tymi, które zawierają w swoim składzie miłorząb japoński – może się to przyczynić do zwiększenia ryzyka krwawień wewnętrznych.
- Suplementy, w składzie których znajduje się żeń-szeń mogą być stosowane maksymalnie przez 2-3 miesiące. Następnie należy zrobić trwającą od 2 do 4 tygodni przerwę, która ma na celu uniknięcie skumulowania w organizmie aktywnych substancji zawartych w żeń-szeniu, które w nadmiernej ilości mogą powodować biegunkę, wzrost ciśnienia krwi czy bóle głowy.
- Preparaty z miłorzębem japońskim przyjmować można przez okres nie dłuższy niż 3 miesiące, po których nastąpić powinna 2 tygodniowo przerwa.
- Guaranę oraz yerba mate nie należy spożywać z innymi produktami bogatymi w kofeinę, jak kawa, herbata czy napoje energetyczne.
- Suplementów tego typu nie powinno się spożywać w godzinach wieczornych, jako, że mogą spowodować trudności w zasypianiu.
- Zdecydowana większość osób dobrze toleruje preparaty roślinne. Działania niepożądane takie, jak bóle i zawroty głowy, nerwowość, biegunka, wymioty czy trudności w zasypianiu mogą być wynikiem przedawkowania suplementów lub nie przestrzegania podstawowych zaleceń dotyczących ich przyjmowania.
Kto nie powinien przyjmować suplementów na wzmocnienie organizmu?
Z zażywania dodających energii preparatów zrezygnować powinny:
- Kobiety w ciąży i karmiące.
- Osoby cierpiące na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, choroby nerek, serca, wątroby tarczycy oraz zakrzepowo – zatorowe.
- Pacjenci przyjmujący leki o działaniu przeciwzakrzepowym lub przeciwagregacyjnym.
Dieta na wzmocnienie organizmu
Co na wzmocnienie organizmu poza suplementami diety? Bardzo pomocny może okazać się odpowiednio dobrany jadłospis Niezbilansowana dieta stanowi bowiem jedną z przyczyn złego samopoczucia i zmęczenia. Przyczynić może się ona do niedoboru witamin i minerałów, co skutkuje ogólnym osłabieniem organizmu. W związku z tym, ograniczyć należy spożywanie tłustych potraw, fast-foodów oraz słodyczy. Jasne pieczywo zastąpić powinno się ciemnym, bogatym w błonnik. Dieta mająca na celu wzmocnienie organizmu musi być także bogata w owoce i warzywa. Warto również ograniczyć spożycie kofeiny w kawie i herbacie do 2 dziennie, a każdego dnia spożywać około 2 litrów wody niegazowanej. Unikać należy również alkoholu oraz papierosów. Posiłki spożywane powinny być regularnie, co około 3-4 godziny.
Prawidłowy tryb życia
By uniknąć uczucia zmęczenia i osłabienia, postarajmy się w jak największym stopniu wyeliminować sytuacje, które mogłyby wywoływać u nas stres. Zadbajmy o codzienny odpoczynek po pracy, najlepiej w formie aktywności fizycznej takiej, jak jazda na rowerze, bieganie czy siłownia. Równie ważna jest jakość snu – zasypianie się i budzenie o podobnej porze i poświęcenie na tą czynność około 8 godzin dziennie. Więcej informacji odnośnie naturalnego wzmocnienia organizmu można znaleźć pod adresem: http://www.vigorup.pl/naturalne-wzmocnienie-organizmu.html.