Głównym czynnikiem wpływającym na zysk z lokaty bankowej jest oprocentowanie nominalne. To oprocentowanie w skali roku więc wiele zależy tak naprawdę od okresu trwania umowy. Warto też dodać, że oprocentowanie nominalne nie uwzględnia podatku Belki, czyli 19% podatku od dochodów kapitałowych ani kapitalizacji (to częstotliwość naliczania odsetek). Właśnie dlatego przy wyborze lokaty bankowej trzeba wziąć pod uwagę wszystkie te czynniki, by określić rzeczywisty zysk.
Oprocentowanie: zmienne bądź stałe
Najczęściej banki oferują dwa rozwiązania. Przy zakładaniu lokat na krótki okres oprocentowanie jest stałe natomiast przy tych długoterminowych oprocentowanie jest zmienne.
Obie opcje posiadają swoje wady i zalety. Oprocentowanie stałe daje pewność odnośnie otrzymanych odsetek natomiast to zmienne może być korzystne bądź niekorzystne dla klienta banku – wiele zależy od poziomu stóp procentowych NBP czy sytuacji na rynku kursów walut.
Warto przy tym zaznaczyć, że oprocentowanie lokaty zawsze uzależnione będzie od wysokości powierzonych środków finansowych – im więcej, tym na większy zysk można liczyć.
Lokata bankowa krótko czy długoterminowa?
Wraz z pojawieniem się coraz większej liczby ofert dotyczących lokat bankowych, banki coraz chętniej wychodzą z dogodnymi propozycją jeśli chodzi chociażby o okres, na jaki zostaną zdeponowane środki.
Chociaż z ofertach instytucji bankowych znaleźć można oferty, zgodnie z którymi środki można zdeponować nawet na jeden dzień czy tydzień to należy zaznaczyć, że im dłuższy okres trwania umowy dotyczącej lokal bankowych, tym warunki dotyczące oprocentowania będą bardziej korzystne.
Standardowo lokaty zakładać można na czas jednego miesiąca, półrocza, roku, dwóch bądź trzech lat.
Bezpieczeństwo lokat bankowych
Okazuje się, że lokata bankowa zalicza się do najbezpieczniejszych form deponowania pieniędzy. Oszczędności klientów chronione są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Pamiętać jednak należy, że chociaż umowę z bankiem można zerwać w każdym momencie to wiązać się to może z utratą całości bądź części wypracowanego zysku, nigdy jednak klient nie straci kapitału, jaki powierzył instytucji bankowej.