Listwy ścienne to idealny przykład funkcjonalności i stylu w każdym projekcie wykończenia wnętrz podążającym za nowoczesnymi trendami. Stosując listwy ścienne z łatwością można ukryć połączenia różnych struktur i materiałów lub szczeliny i inne niedoskonałości na powierzchni ściany.
Sprawiają, że powierzchnia jest stylowo wykończona, a także odważnie deklarują projekt określając styl architektoniczny pomieszczenia. Stanowią także niedrogi sposób na zmianę wyglądu przestrzeni. Niezależnie od tego, czy istnieje zapotrzebowanie na formalny, tradycyjny czy modernistyczny styl projektu dla wnętrza – do każdego z nich można dobrać, pełniące różne funkcje, odpowiednie listwy ścienne. Dają nieskończone możliwości projektowe.
Listwy ścienne we wnętrzach
Termin listwy ściennej często używany jest do opisania wszystkich rodzajów listew wykończeniowych, służących do stylowego obramowania okien, drzwi, ścian, podłóg, a nawet sufitów. Zazwyczaj jest koloru białego, ale w projektach zaczynają coraz częściej pojawiać się bardziej zdecydowane odcienie np. złoto, granat czy zieleń, a nawet czerń.
Listwy ścienne zazwyczaj produkowane są z tworzyw sztucznych (np. z poliuretanu). Technologia wykonania oraz zastosowane materiały dają nieograniczone możliwości montażu – listwy nadają się do montażu nawet pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności (np. w łazience czy kuchni). Decydując się na wybrany rodzaj listew do wykończenia ściany, ważne jest, aby zrozumieć ich cele i różnice oraz sposób, w jaki każdy rodzaj listwy ma określone zastosowanie – warto więc przyjrzeć się najpopularniejszym typom listew.
Popularne typy listew ściennych
Listwa sufitowa łagodzi przejście od ściany do sufitu, tworząc oszałamiający efekt wizualny. Praktyczna zasada jest taka, że im większe i wyższe pomieszczenie, tym szersza listwa ścienna przysufitowa. Świetnie nadają się do maskowania oświetlenia LED umieszczanego właśnie przy suficie.
Listwa ścienna ochronna służy do ochrony ścian przed uszkodzeniem mebli (np. krzeseł). Jest często instalowana w celach dekoracyjnych, ponieważ dodaje ciepła i uroku, jednocześnie chroniąc ściany przed zadrapaniami i wgnieceniami.
Listwa przypodłogowa to już prawie standard w większości domów – listwy te łączą w sobie jednocześnie funkcje wykończenia ścian i podłóg.
Boazeria – ten rodzaj listwy ściennej dekoracyjnej może być umieszczony między listwą przypodłogową a listwą ochronną i podobnie jak ona, może pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom ścian, dodając jednocześnie stylu.
Listwa obrazowa – jednym z popularnych trendów jest także wykorzystanie listew ściennych do tworzenia ram luster czy obrazów, a także szaf, okien drzwi, a nawet włazów na strych.
Listwy ścienne – stylowy element wykończenia
Zastosowanie listew ściennych świadczy o dbałości o szczegóły i troskę o wygląd danego pomieszczenia. Historyczne użycie listew niesie ze sobą historię elegancji, czyniąc z listew ściennych poniekąd symbol wyczucia smaku i bogactwa. Listwy ścienne dostępne są w szerokiej gamie stylów pasujących do każdego wnętrza i gustu.
Dają nieograniczone możliwości eksperymentowania z różnymi stylami w różnych pomieszczeniach, w zależności od ich przeznaczenia – wszystko po to, aby stworzyć wyjątkową przestrzeń. Można znaleźć je w licznych szerokościach pasujących do każdego typu, kształtu i rozmiaru pomieszczenia. Jeżeli w pomieszczeniu są niższe sufity, nie oznacza to, że należy rezygnować z tych stylowych dodatków do pokoju – należy wtedy zdecydować się na mniejsze szerokości, aby dopasować się do niskich sufitów.
Listwa ścienna nie sprawi, że pomieszczenie będzie wyglądało na niższe dzięki odpowiedniemu doborze jej szerokości. Listwę ścienną należy wtedy pomalować na jasny lub ten sam kolor, co ściana lub sufit, aby przestrzeń wydawała się większa. Można również znaleźć listwy do pomieszczeń, które nie są idealnie kwadratowe – niezależnie od tego, czy ściany są zakrzywione, czy mają wiele narożników.
Wskazówki przed zakupem
Wybierając rodzaj listwy, należy pamiętać o kilku kwestiach i wskazówkach. Przed dokonaniem zakupu należy wykonać dokładne pomiary przestrzeni przestrzeni, która będzie wykańczana listwami. Należy zmierzyć długość każdej ze ścian, pamiętając, aby uwzględnić w pomiarach wszystkie otwory okienne lub drzwiowe oraz wewnętrzne i zewnętrzne narożniki pomieszczenia. Następnie do otrzymanego wyniku dodać 10 % tzw. zapasu – przeznaczonego na przycinanie listew.
Warto zaopatrzyć się także w około 15 do 20 % więcej materiału, niż wynika z pomiarów, na wypadek, gdyby zostały one wykonane niewłaściwie lub listwy zostały przycięte na nieodpowiednią długość. Należy pamiętać, że jeżeli wybrana została listwa ścienna, którą będzie można pokryć farbą – listwa powinna być zagruntowana fabrycznie.