O letnim urlopie marzymy przez cały rok. Pracujemy bez wytchnienia, skupiając się na wypełnianiu obowiązków, zatracamy się w codziennej rutynie. Zmarznięci, znużeni zimową aurą, z utęsknieniem myślimy o ucieczce od codziennych obowiązków i ogrzaniu się w promieniach słońca i poczuciu odrobiny swobody. Gdziekolwiek się wybieramy, spędzamy czas aktywnie bądź leniuchujemy, marzymy przede wszystkim o tym, by w pełni czerpać radość z zasłużonego relaksu.
Udany urlop
Podczas wakacji czerpiemy energię na cały rok, ładujemy nasze życiowe akumulatory. Co więcej, dostarczają nam one miłych wspomnień, do których chętnie wracamy podczas długich, zimnych wieczorów jesienią i zimą. Jednak nawet najlepiej zaplanowany urlop w najciekawsze miejsca świata nie będzie udany, jeśli pojawi się choćby najdrobniejszy problem ze zdrowiem, np. przeziębienie, infekcje gardła lub – bardzo popularne latem – zakażenie pęcherza moczowego. Ryzyko pojawienia się infekcji pęcherza wzrasta podczas wakacji ze względu na pogodę i podejmowane przez nas aktywności.
Przeczytaj, o sytuacjach, które szczególnie sprzyjają pojawieniu się zakażenia dolnych dróg moczowych:
- Pływamy w basenie bądź w jeziorze, często woda jest zimna, przez co narażamy nasz organizm na wychłodzenie.
- Po kąpieli w akwenach zdarza się, że dobrze się bawiąc siedzimy na plaży w mokrym kostiumie, a zimna bielizna to mały krok do rozwoju infekcji pęcherza.
- Upał, słońce i uczucie odprężenia podczas urlopu sprzyja miłosnym uniesieniom, dlatego częściej uprawiamy seks. Kontakty seksualne bardzo często powodują zakażenie dolnych dróg moczowych – ocenia się, że w grupie kobiet aktywnych seksualnie nawracające zakażenia dolnych dróg moczowych stanowią 5-10%2.
- Na wyprawach górskich, podczas rejsów, na campingach jesteśmy narażeni na „ekstremalne” warunki sanitarne, korzystamy z publicznych toalet, co może sprzyjać powstawaniu infekcji bakteryjnych.
Co więcej, pogoda latem bywa zmienna i nagle mogą przyjść zimne dni, a my przyzwyczajeni do upałów, ubieramy się zbyt lekko.
Profilaktyka infekcji pęcherza moczowego
Powszechnie wiadomo, że aby zapobiegać infekcjom dolnych dróg moczowych, należy wypijać co najmniej 1,5 litrów płynów dziennie. Dodatkowo, latem możemy również wzbogacić dietę o truskawki, ponieważ zawierają one witaminę C, która utrudnia wzrost bakterii w pęcherzu. Warto jednak zaznaczyć, że owoce te, choć bardzo lubiane i popularne, mogą jedynie wspomagać leczenie dolegliwości związanych z układem moczowym. Aby leczyć infekcję dolnych dróg moczowych, można sięgnąć po środek zawierający substancję działającą przeciwbakteryjnie, np. furaginę zawartą w leku uroFuragnium.
UroFuraginum – lek niezbędny w letniej apteczce
Do zakażenia pęcherza moczowego dochodzi, kiedy bakterie przedostają się przez cewkę moczową do pęcherza. Infekcji często towarzyszy częste i bolesne oddawanie moczu w małych ilościach, ból w okolicy podbrzusza. Aby przeżyć urlop bez skrępowania i po wakacjach wrócić do codziennych zajęć pełni energii i dobrych wspomnień warto spakować do plecaka uroFuraginum. Jest to pierwszy lek dostępny bez recepty, zawierający furaginę – substancję hamującą rozwój bakterii.
Wskazania do stosowania uroFuraginum:
1 tabletka uroFuraginum zawiera 50 mg furaginy – substancji czynnej. Furagina hamuje rozwój bakterii wywołujących zakażenia dróg moczowych. Wskazaniem do stosowania leku uroFuraginum jest leczenie zakażeń dolnych dróg moczowych.
Dawkowanie: Dorośli: Pierwszy dzień leczenia: 100 mg (2 tabletki) 4 razy na dobę, następne dni: 100 mg (2 tabletki) 3 razy na dobę. Lek jest dostępny w opakowaniu po 30 tabletek niepowlekanych, żółto – pomarańczowych. Cena rekomendowana: 17,85 PLN
uroFuraginum, Skład: 1 tabletka zawiera 50 mg furaginy (Furaginum), substancje pomocnicze: 13,75 mg sacharozy. Postać farmaceutyczna: Tabletki niepowlekane. Wskazania do stosowania: Zakażenie dolnych dróg moczowych. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na pochodne nitrofuranu lub którąkolwiek substancję pomocniczą. W pierwszym trymestrze ciąży. W okresie donoszonej ciąży (od 38 tygodnia) i porodu, ze względu na ryzyko niedokrwistości hemolitycznej u noworodka. Dzieci w wieku do 3 miesięcy. Niewydolność nerek (klirens kreatyniny poniżej 60 ml/min lub podwyższone stężenie kreatyniny w surowicy). Rozpoznana polineuopatia, np. cukrzycowa. Niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej. Podmiot odpowiedzialny posiadający pozwolenie na dopuszczenie do obrotu: ADAMED Consumer Healthcare S.A., ul. Starościańska 33, 95-080 Tuszyn, Polska, tel. (42) 614 30 60, fax (42) 614 32 85.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Numer ewidencyjny: uroF/004/05/12