Planowanie łazienki w domu jednorodzinnym wygląda trochę inaczej niż w zwykłym mieszkaniu. W tej sytuacji nie myślimy już tylko o tym, jak ją urządzić, ale na co lepiej się zdecydować: na kilka małych czy jedną dużą? Zdecydowanie lepsze jest pierwsze rozwiązanie, ale musimy pamiętać o kilku sprawach.

Zasada jest taka, że ilość łazienek powinna odpowiadać realnym potrzebom, musi być proporcjonalna do liczby mieszkańców. Już 3 m2 wystarczy, by dało się w niej zmieścić wszystko, co niezbędne, czyli toaletę, umywalkę i prysznic. Pamiętajmy, że wszystko zależy od kilku czynników. Ważna jest więc rozsądna organizacja przestrzenna, ergonomiczne wyposażenie i ciekawe, stylowe wykończenie.

Kiedy szczególnie warto wybrać takie rozwiązanie?

Na pewno jak metraż całego budynku nie jest zbyt duży, bo dzięki temu inne pomieszczenia, szczególnie takie, w których przebywamy najczęściej, zyskują na wielkości. Taka łazienka to również dobry wybór, gdy stanowi uzupełnienie innego pomieszczenia – jest jakby poszerzeniem jego funkcji. Dobrym przykładem jest łazienka przy sypialni. Pamiętajmy jednocześnie, że choć małe łazienki wyglądają niepozornie, to jednakże wymagają naprawdę dobrego projektu.

lazienka-w-domu-jednorodzinnym

Jak zaplanować łazienkę w domu jednorodzinnym?

Najważniejsze, by na każdej kondygnacji była co najmniej jedna łazienka. Dobrze jak jednak będzie zlokalizowana w centralnej części budynku. To komfortowe, bo ze wszystkich stron domu będziemy mieć do niej bezproblemowy dostęp. Ważne też, żeby inne pomieszczenia funkcjonalne, na przykład pralnia, znajdowały się w jej pobliżu.

Inną ważną kwestią jest kształt domu, a konkretnie, jak na wielkość pomieszczeń wpływa forma zadaszenia domu. Sprawdźmy, czy dominujące są pomieszczenia o pełnej wysokości, czy może pod skosami. To decyduje, jaką mamy powierzchnię do zagospodarowania.

Łazienka w domku to przede wszystkim uwzględnienie liczby osób, które będą z niej korzystać. Oczywiście, że w domu, gdzie mieszkają jedynie dwie osoby, raczej wystarczy jedna łazienka. Zupełnie inna sytuacja jest w domu, gdzie żyje wieloosobowa rodzina.

Jednocześnie trzeba wziąć pod uwagę tryb życia mieszkańców. Najczęstszym problemem są kolejki do łazienki, które przeważnie pojawiają się w godzinach porannych. Takie sytuacje to bardzo często skutek złego planowania, bo dodatkowe WC z umywalką mogłoby rozwiązać ten problem.

Jak widzimy łazienka w domu jednorodzinnym to zupełnie inna kategoria niż w przypadku mieszkań w bloku. Trzeba rozwiązać wiele potencjalnych problemów, które mogą uprzykrzać życie. Skorzystanie z powyższych rad powinno w tym pomóc – zmniejszyć przyszłe niedogodności i sprawić, by korzystanie z łazienki było komfortowe i pozbawione niepotrzebnych frustracji.

Zobacz więcej porad jak zaplanować łazienkę w domu jednorodzinnym

Jeden komentarz

  1. Powinna być łazienka dla gości, dla domowników i ze dwie osobne toalety. Takie rozwiązanie najbardziej by mi odpowiadało. W łazience dla domowników postawiłabym piękną wannę Harmony albo Dignity. Do tego jakaś stojąca bateria np Loft. Marzenie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *