Planowanie ogrodu w oparciu o rośliny wieloletnie

Najczęściej byliny stanowią podstawę tworzonych rabat – w tej roli sprawdzają się szczególnie krzewy, które zapewniają zielone tło, ale również wieloletnie kwiaty, będące początkiem tworzenia bogatszych kompozycji. Decyzja odnośnie wyboru i miejsca sadzenia kwiatów wieloletnich powinna być przemyślana, bo później trudno o zmianę ich położenia w ogrodzie. Przed sadzeniem warto również zapoznać się ze szczegółowymi warunkami ich kwitnienia, pozwoli to tak dostosować wybór innych roślin, by kwiaty w ogrodzie rozwijały się stopniowo, od wiosny do jesieni. Odpowiednie zaplanowanie sposobu sadzenia roślin pozwoli unikać widocznych i nieestetycznych pustych miejsc po przekwitłych kwiatach.

 

Oprócz względów estetycznych, należy pamiętać również o kwestiach praktycznych, które pozwolą z powodzeniem łączyć rośliny wieloletnie z jednorocznymi i dwurocznymi. Warto wybierać kwiaty charakteryzujące się podobnymi wymaganiami pielęgnacyjnymi, co ułatwi ich pielęgnację. Gatunki ekspansywne, szczególnie te, które będą ozdabiać ogród przez wiele lat, nie powinny znaleźć się bezpośrednio obok roślin słabo rosnących, bo mogą całkowicie uniemożliwić ich rozwój.

Pielęgnacja i sadzenie kwiatów ogrodowych wieloletnich

Kupując nasiona lub gotowe sadzonki kwiatów powinniśmy jak najlepiej poznać ich potrzeby – sposób wysiewu, pielęgnację, położenie w ogrodzie. Każdy gatunek będzie potrzebował innego nakładu pracy i warto zawczasu zdobyć takie informacje, pomocą w tej kwestii na pewno będą pracownicy centrów ogrodniczych, których warto zapytać o radę.

Wielu właścicieli ogrodów decyduje się na kwiaty wieloletnie, ponieważ zdaje sobie sprawę, że nie może poświęcać roślinom wystarczająco dużo czasu. Niektóre gatunki faktycznie pozwalają cieszyć cię pięknym ogrodem przez wiele lat i nie wymagają dużego nakładu pracy – rośliny wieloletnie okazują się wówczas optymalnym rozwiązaniem. Kierując się takimi oczekiwaniami, najlepiej zdecydować się na kwiaty, które mogą zimować w gruncie.

Większość tego rodzaju roślin cebulowych sadzi się we wrześniu i w pierwszej połowie października. Jedyną formą ochrony przed mrozem może być okrycie ich suchymi liśćmi lub korą, warto jednak poczekać, aż temperatura spadnie poniżej -5 °C. Wiosną dobrze jest zdecydować się na nawożenie, by wspomóc rozwój roślin, a jeśli chodzi o inne zabiegi pielęgnacyjne to korzystne może okazać się zadbanie o odchwaszczanie, a po przekwitnięciu ścięcie pędów kwiatowych, co pozwoli na lepszy rozwój cebul i bulw.

Nieco więcej uwagi wymagają gatunki roślin, które nie zimują w ziemi, ale po przekwitnięciu należy zadbać o ich przeniesienie z ogrodu do odpowiedniego miejsca, w którym będą mogły spokojnie przetrwać niskie temperatury. Cebule i bulwy trzeba wykopać i właściwie przygotować do przechowywania – wysuszyć, oczyścić z resztek podłoża, warto również usunąć wszystkie uszkodzone, spleśniałe i gnijące cebule, bo nie zagwarantują rozwoju zdrowych roślin w kolejnym roku. Wybrane cebule przechowujemy w ciepłym, suchym i przewiewnym miejscu.

Przykłady kwiatów wieloletnich spotykanych w ogrodach

Gatunków roślin wieloletnich jest naprawdę dużo, dlatego każdy z pewnością znajdzie kwiaty dostosowane do warunków panujących w ogrodzie, innych roślin, których zasadzenie planujemy, i czasu, jaki możemy poświęcić na ich pielęgnację. Wśród najczęściej spotykanych kwiatów wieloletnich znajdują się z pewnością:

Tulipany – ich hodowla nie wymaga dużego nakładu pracy, warto jedynie zadbać o miejsce odpowiednio nasłonecznione, ale pamiętać, by w czasie upałów intensywniej podlewać kwiaty Cebulki tulipanów sadzimy w ogrodzie jesienią, na głębokości około 6-15 centymetrów, wówczas warto również zastosować nawóz i ponownie użyć go wiosną przed kwitnieniem.

Astry – to kolejne rośliny łatwe w uprawie. Ich dodatkową zaletą jest możliwość przesadzania, ponieważ nawet tego rodzaju czynności znoszą dość dobrze w porównaniu z innymi kwiatami wieloletnimi. Warto zapewnić astrom żyzną i przepuszczalną glebę oraz odpowiednią ilość światła słonecznego. Wybór astrów, które nadają się do upraw ogrodowych, jest bardzo szeroki. Dzięki temu będziemy modli dostosować ich wielkość i kolor do innych roślin.
 
Piwonie – wymagają żyznej i wilgotnej gleby oraz odpowiedniego nasłonecznienia, ale są również wyjątkowo odporne na mróz, dzięki czemu nie trzeba wykopywać ich na zimę.

Dalie – dają możliwość wyboru wielu odmian i krzyżówek. Należy do roślin, które nie zimują w ziemi, przed zimą ich korzenie należy wykopać i przechowywać w temperaturze przekraczającej zero stopni.

 

http://znamiciurosnie.pl/ - logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *