Życie w związku nie jest łatwe. To codzienne negocjacje dwóch osób, które mają inne charaktery, zainteresowania i zostały inaczej wychowane. Na życie par często wpływa pojawiający się stres, związany z wieloma rzeczami: od zmiany pracy jednego małżonka aż po pojawienie się w rodzinie dziecka. Drobne sprzeczki są codziennością, kiedy dwie osoby żyją pod jednym dachem. Czasami jednak w małżeństwie nastaje poważny kryzys.
Źródło problemu
Kryzys zawsze ma swoje źródło. Czasami jest nim konkretna trudna sytuacja, która pojawiła się w życiu małżonków, a czasami zwykłe „wypalenie się” emocji w związku. Kluczem do ustalenia przyczyny problemu są zawsze szczere rozmowy. Tylko konkretnie wskazując drugiej osobie, dlaczego jej postępowanie nas zabolało możemy być pewni, że zrozumie ona nasz punkt widzenia. Nie odzywanie się do siebie czy unikanie rozmowy na pewno nie poprawi sytuacji. Rozwiązywanie konkretnego problemu jest zazwyczaj łatwiejsze dla par, niż wspólna praca nad związkiem, do którego wdarła się rutyna. Przede wszystkim obie osoby muszą sobie zdać sprawę, że coś się wypaliło, a tym bardziej, że relacja sama się naprawi. Nie próbując nawet poświęcać czasu nad przywróceniem związkowi dawnej wagi, małżonkowie otwierają sobie nawzajem drogę do zdrady. Niestety wiele osób skłonnych jest rozpocząć nawet najgorszy romans na boku, tylko dlatego, że szukają w nim odskoczni od codziennej rutyny.
Co zrobić?
Każdą relację da się naprawić, ale pod warunkiem, że obie osoby tego chcą. Jeśli choć jedno z małżonków zamknęło się już całkiem na swoją połówkę, nawet najlepszy terapeuta nic nie zdziała. Gdy szczere rozmowy nie pomagają, a miedzy dwojgiem ludzi narasta żal, warto udać się do specjalisty, na tzw. terapie dla par. Terapie wbrew obiegowej opinii nie są pracą nad zdrowiem psychicznym małżonków, ale uczą ich rozmowy. Terapeuta najpierw rozmawia z każdym z nich osobno, by ocenić jakimi typami osobowości są, co jest dla nich ważne w relacjach i rozmowie. Dopiero później obserwuje parę podczas wspólnej wymiany zdań i przedstawia swoje spostrzeżenia. Jest poniekąd tłumaczem, który wyjaśnia, dlaczego dana osoba powiedziała coś w dany sposób. Zazwyczaj okazuje się, że nie miała na myśli dokuczenia małżonkowi, ale w jej toku myślenia dane słowa najlepiej odzwierciedliły to, co myśli. Wybierając się do terapeuty małżonkowie powinni być nastawieni na bliską współpracę z nim i szczere otwarcie się ze swoimi emocjami przed specjalistą. Dopiero wtedy, gdy będzie on mógł dobrze zrozumieć daną osobę, będzie również w stanie nauczyć jej toku myślenia małżonka.
Bibliografia: https://psychoterapiacotam.pl/kryzys-w-malzenstwie/