Niedzielna tradycja? Oczywiście rosół! W którym domu na rodzinny obiad nie jest przygotowywana ta zupa? Każda gospodyni, która ceni sobie kuchnię, jaką serwowały nasze babcie, traktuje rosół, jak osobną potrawę, a także jako podstawę wszystkich innych zup na pozostałe dni tygodnia. Jak zatem przygotować to wyjątkowe danie? Sprawdźmy.
Rosół z kury – klasyka polskich stołów
Rosół to tradycyjna potrawa, która w polskich domach serwowana była praktycznie w każdą niedzielę. Wiele gospodyń przygotowywało ją również wtedy, gdy zachorował jeden z domowników. Rosół dostarcza całej masy cennych składników odżywczych i zawsze stawia na nogi. Zupa ta jest chyba lubiana przez każdego, a zwłaszcza przez gospodynie, które jej pozostałości wykorzystują również do przygotowania innych potraw. Na rosole można przygotować doskonałą pomidorową i ogórkową, które są jednymi z najchętniej jedzonych dań przez dzieci.
Jak przygotować rosół?
Do przygotowania rosołu niezbędne będą:
- korpus z kurczaka (około 500 g),
- 2 udka z kurczaka (około 500 g),
- 1,5 litra zimnej wody,
- 5 ziaren pieprzu,
- 5 ziaren ziela angielskiego,
- 4 liście laurowe,
- 1 marchew,
- 1 pietruszka,
- kawałek pora,
- kawałek selera (część korzeniowa),
- 1 cebula z łupinkami,
- lubczyk (opcjonalnie),
- sól do smaku,
- natka pietruszki.
Części kurczaka należy dokładnie umyć pod wodą, a następnie włożyć do garnka. Mięso zalewamy zimną wodą (nigdy nie wrzucamy go do gotującej się wody). Około 1 kg mięsa należy zalać 1,5 l wody. Do naczynia dodajemy przyprawy. Zostawiamy potrawę na około godzinę na małym gazie. Pokrywka garnka powinna być lekko uchylona. W tym czasie zbieramy powstałą „szumowinę”. Przygotowane i obrane warzywa dodajemy po upływie godziny do garnka. Obieramy cebulę i wraz z łupinkami opalamy ją na patelni bez tłuszczu. Dodajemy ją do zupy. Zostawiamy rosół na kolejną godzinę gotowania. Koniecznie na małym gazie z lekko uchyloną pokrywką. Do talerzy nakładamy najlepiej domowej roboty makaron, marchewkę i nalewamy zupę. Przyozdabiamy natką pietruszki.