Ogólnopolska Kampania Edukacyjna Zdrowe Zatoki pod patronatem Ibupromu Zatoki zorganizowana została już po raz czwarty. Jest to jedyna kampania w Polsce, która tak wnikliwie porusza tematykę związaną z problemami bólów i zapalenia zatok. W trzech poprzednich edycjach kampanii informowano o skali problemu tego schorzenia w Polskim społeczeństwie, edukowano na temat przyczyn występowania zapalenia zatok oraz pogorszeniu jakości życia związanym z tą chorobą.
Tegoroczna kampania ma na celu dalszą rzetelną edukację na szeroka skalę o tym, czym są bóle zatok, w jakich sytuacjach mogą się nasilać i co najważniejsze jak je rozpoznawać.
Prawie połowa chorych nie wie, że cierpi na zapalenie zatok
Świadomość tego problemu wśród dorosłych Polaków jest wciąż niska. Badania PBS pokazują, że ponad 4,5 miliona Polaków w naszym kraju zmaga się z bólami zatok z czego aż 2 miliony nie ma świadomości, że ich zatoki wymagają – częstokroć natychmiastowego – leczenia. Wyniki tych badań utwierdziły autorów kampanii w przekonaniu, że nadal istnieje potrzeba szerokiej edukacji.
Ból zatok występujący w pewnych sytuacjach, związanych ze zmianą pozycji naszego ciała powinien być pierwszym sygnałem, że w naszych zatokach dochodzi do rozwoju zapalenia, jednak często pacjenci mylą go np.: migreną – dodaje prof. dr hab. med. Dariusz Jurkiewicz, Kierownik Kliniki Otolaryngologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.
Ból zatok powoduje nie tylko przeciągająca się niedyspozycję oraz złe samopoczucie, ale jest sygnałem o toczącym się procesie zapalnym w zatokach, a w rezultacie, to nie leczone lub nieprawidłowo leczone schorzenie może doprowadzić do wielu poważnych dolegliwości w tym m.in. : zapalenie opon mózgowych, pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego, czy ropień mózgu.
Dlatego tak istotne jest zwiększenie świadomości tego schorzenia wśród osób, które na nie cierpią i nie wiedzą o tym, jest to bowiem grupa najbardziej narażona na ww. powikłania.
Ból zatok jako charakterystyczna cecha rozpoczynającego się procesu zapalnego jest dla nas ostrzeżeniem, ostrzeżeniem przed wystąpieniem groźnych powikłań, jeśli nie zastosujemy odpowiednio wcześnie właściwego leczenia będzie to po części nasza wina – dodaje dr n. med. Piotr Rapiejko
Charakterystyczny objaw zapalenia zatok – ból zatok – rozpoznaj go
Kolejny etap Kampanii Zdrowe Zatoki to zatem nie tylko kolejna dawka działań informacyjnych, ale przede wszystkim potężna dawka edukacji. Dowiemy się podczas niej, że zarówno pochylanie, zmiany pozycji ciała, temperatury, wysiłek fizyczny mogą nasilać nietypowe bóle głowy – bóle zatok. (więcej strona z testem "Sprawdź czy nie cierpisz na bóle zatok?") Sytuacje wskazywane przez laryngologów, jako pomocne we wstępnej diagnozie tego schorzenia są doskonale znane większości Polaków, a jednak, mało kto zdaje sobie sprawę z zagrożenia jakie niesie brak rozpoznania choroby w odpowiednim czasie.
Działania podejmowane w ramach Kampanii "Zdrowe Zatoki"
Tegoroczną kampanię, podobnie jak w latach ubiegłych wspierają prof. dr hab. med. Dariusz Jurkiewicz i dr n. med. Piotr Rapiejko – członkowie Rady Programowej kampanii "Zdrowe Zatoki".
W ramach tegorocznej kampanii wszyscy chętni będą mieli możliwość odbycia bezpłatnych konsultacji laryngologicznych w dziesięciu wybranych miastach Polski.
1. Warszawa i Rzeszów 22-26 maja
2. Kraków i Poznań 29 maja -2 czerwca
3. Katowice i Zielona Góra 5 -9 czerwca
4. Lublin i Białystok 19 – 23 czerwca
5. Olsztyn i Gdańsk 26 – 30 czerwca
Na badania pacjenci będą mogli zapisywać się wyłącznie pod specjalnie uruchomionym w tym celu numerem telefonu (022) 628 24 04 czynnym pon.- pt. w godz. 13:00 – 17:00. Dzwoniąc pod ten numer telefonu będzie także można uzyskać dodatkowe informacje na temat zapalenia zatok i bólów zatok.
Na potrzeby tegorocznej kampanii został przygotowany poradnik autorstwa ekspertów z Rady Programowej prof. Dariusza Jurkiewicza oraz dr. Piotra Rapiejko ze wstępem redaktor Beaty Czumy zatytułowany "Czy to ból głowy, czy już ból zatok?" Publikacja ma za zadanie w przestępny sposób ująć zagadnienia poruszane podczas tegorocznej kampanii, a także stanowić kompendium wiedzy na temat schorzenia, które dotyka co 7 dorosłego Polaka.
Została uruchomiona nowa strona internetowa www.zdrowezatoki.pl w całości poświęcona tematyce zatok. Internauci znajdą na niej jeszcze więcej informacji oraz wiele nowych funkcjonalności dzięki którym prezentowane treści będą zarówno bardziej czytelne jak i interesujące. Oprócz obszernej dawki edukacji, możliwości zamówienia poradnika, każdy internauta będzie mógł zamówić newsletter, skorzystać z forum oraz zapisać się na chaty z ekspertami.
Patron kampanii
Patronem ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej "Zdrowe Zatoki" od samego początku jest Ibuprom(r) Zatoki lek firmy US Pharmacia. Ibuprom(r) Zatoki to połączenie środka przeciwbólowego o dodatkowym działaniu przeciwzapalnym Ibupromu (200 mg ibuprofenu) oraz środka zmniejszającego obrzęk i udrażniającego ujścia zatok, czyli bezpośrednio działającego na przyczynę bólów zatok – zatkane zatoki (30 mg chlorowodorku pseudoefedryny).
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowania, oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia Sp. z o.o