Kalendarz dni płodnych, czyli kalendarzyk małżeński, umożliwia indywidualne wyliczenie swoich dni płodnych i niepłodnych w cyklu miesiączkowym. Wiedzę tę można wykorzystać na dwa sposoby: żeby unikać zajścia w ciążę lub żeby zwiększyć swoje szanse na dziecko.
Antykoncepcja czy wsparcie w planowaniu rodziny?
Kobiety na podstawie kalendarzyka małżeńskiego od wielu już lat wyliczają swoje dni płodne. Łatwo jest jednak też zauważyć, że kiedyś rodziny były liczniejsze… Wynika to z faktu, że cykl miesiączkowy jest bardzo łatwy do zaburzenia: wystarczy nagła zmiana klimatu, nadmiar stresu lub dieta odchudzająca. Co więcej, na Twój cykl może mieć wpływ zwykłe przeziębienie!
Wniosek? Jeśli nie chcesz zajść w ciążę, oprócz kalendarzyka stosuj także inne metody, np. tabletki antykoncepcyjne czy prezerwatywy.
Kalendarz dni płodnych może nam jednak świetnie posłużyć właśnie wtedy, kiedy chcemy zajść w ciążę – dzięki niemu będziesz wiedzieć, kiedy masz na to największe szanse!
Kiedy kobieta jest najbardziej płodna?
Dni płodne to faza cyklu miesiączkowego, podczas której może dojść do zapłodnienia komórki jajowej. Cały cykl trwa u przeciętnej kobiety średnio 28 dni. Niezależnie od długości cyklu, ilość dni płodnych jest sprawą indywidualną, zależną od wielu czynników – podstawą zawsze jest jednak wystąpienie owulacji.
Zazwyczaj do uwolnienia komórki jajowej z pękającego pęcherzyka Graffa dochodzi na ok. 14 dni przed okresem. Niezapłodnione jajeczko zaczyna obumierać już po 10-24 godzinach od owulacji. Niemniej jednak plemniki żyją dłużej, bo ok. 3-4 dni – etap dni płodnych trwa więc ok. 7-8 dób. Dni płodne to okres pomiędzy 10 a 18 dniem cyklu – w zależności od jego długości.
Jak obliczać swoje dni płodne?
Żeby obliczyć, kiedy przypadają nasze dni płodne, najłatwiej jest zastosować prostą matematykę: w przypadku przeciętnego cyklu trwającego 28 dni odejmujemy 18, a wraz z każdym kolejnym dniem cyklu odejmujemy liczbę o 1 mniejszą.
Przykład:
Twój cykl nie jest standardowy i trwa 31 dni. Otrzymujemy zatem równanie:
(28+3) – (18-3) = 16
16 dzień Twojego cyklu będzie więc pierwszym dniem płodnym.
Łatwiej jest jednak dni płodne możemy wyliczyć za pomocą kalkulatora dni płodnych.
Oprócz samego kalendarzyka jest kilka innych metod na ich wyznaczanie, m.in. obserwacja śluzu czy badanie temperatury ciała.
Artykuł powstał przy współpracy z ffbaby.pl.