Już 5-latek może uratować życie osobie, która doznała udaru mózgu – musimy go tylko tego nauczyć, Taką możliwość daje jedyny, unikalny program edukacyjny FAST Heroes.
- Statystyki są szokujące: na świecie co 6 sekund ktoś doznaje udaru mózgu.
W Polsce to ok. 80 tys. osób rocznie, z czego aż 30 tys. umiera w ciągu miesiąca. - Udar mózgu to stan zagrażający życiu, w którym ważna jest naprawdę błyskawiczna reakcja.
- Przeprowadzone badania pokazują, że nawet 5-letnie dziecko może rozpoznać charakterystyczne objawy udaru mózgu u osoby, z którą przebywa i odpowiednio zareagować – wykręcić numer alarmowy 112 i wezwać karetkę. Wystarczy je tylko tego nauczyć.
„Pomimo znacznego postępu, jaki dokonał się w ostatnich latach w Polsce w zakresie diagnostyki i terapii udaru mózgu, nadal pozostaje on jedną z najczęstszych przyczyn zgonu i najczęstszą przyczyną niepełnosprawności u osób dorosłych.
Zarówno w swojej praktyce klinicznej, jak i w życiu prywatnym, niejednokrotnie spotykamy osoby, które go doznały i borykają się z jego konsekwencjami. Nie jesteśmy jednak bezsilni. Odpowiednia edukacja, najlepiej prowadzona już od najmłodszych lat, może stać się naszym ogromnym sprzymierzeńcem w zapobieganiu katastrofalnym skutkom udaru mózgu.
Takim projektem jest program FAST Heroes, powstały w ramach Inicjatywy Angels. Zyskał on poparcie Światowej Organizacji Udaru Mózgu, a w Polsce wielu ekspertów w dziedzinie neurologi.”
zauważa dr hab. n. med. Adam Kobayashi, prof. uczelni, przewodniczący Sekcji Chorób Naczyniowych Mózgu Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.
Program edukacyjny FAST Heroes skierowany do przedszkolaków i uczniów klas 1-3 będzie realizowany w Polsce już po raz trzeci w maju br. W pierwszych dwóch edycjach wzięło udział blisko 20 000 dzieci i ponad 920 szkół i przedszkoli z całego kraju. Program spotkał się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem zarówno ze strony nauczycieli, rodziców, jak i samych dzieci.
Program edukacyjny FAST Heroes to niezwykle potrzebna inicjatywa
Sam znam osoby, które doznały udaru mózgu – ostatnio właśnie z tego powodu do szpitala trafiła moja koleżanka. Dlatego ponownie już, jako Fundacja, wspieramy ten niezmiernie wartościowy program i staramy się pomóc w jego popularyzacji. Wiem też, że spotyka się on z bardzo pozytywnym odbiorem środowiska nauczycielskiego, z czego się niezmiernie cieszę. Bardzo gorąco zachęcam wszystkie przedszkola i szkoły do przystąpienia do programu. Pragnę nadmienić, że jest on nie tylko wartościowy merytorycznie, ale też atrakcyjny wizualnie, co sprawia, że dzieci bardzo chętnie w nim uczestniczą, równocześnie świetnie się bawiąc – mówi Marcin Korczyc, nauczyciel i prezes Fundacji „Ja, Nauczyciel”.
Organizatorzy programu, Inicjatywa Angels, która od lat prowadzi wytężone działania mające na celu poprawę jakości leczenia pacjentów z udarem mózgu oraz zwiększenia liczby oddziałów udarowych w Polsce i na świecie, mają nadzieję, że również w tej edycji do programu dołączą kolejne placówki edukacyjne i tysiące dzieci.
Dr Sebastian Szyper, prezes Stowarzyszenia „Udarowcy – Liczy się Wsparcie” zauważa, że: program edukacyjny FAST Heroes w przystępny sposób i dostosowany do wieku dzieci, pomaga przekazywać wiedzę potencjalnie ratującą życie. Już 5-latek może nauczyć się rozpoznawać charakterystyczne objawy udaru mózgu i odpowiednio zareagować. Dlatego postanowiliśmy objąć tę wyjątkową inicjatywę patronatem Stowarzyszenia Udarowcy. Wierzymy głęboko, że uczestnictwo w programie może realnie podnieść wiedzę na temat udaru mózgu, nie tylko wśród najmłodszych, ale także ich rodziców i dziadków.
NAGRODY BOHATERÓW ZAŁOGI FAST 2022
W tym roku organizatorzy FAST Heroes po raz pierwszy zdecydowali się przyznać specjalne nagrody nauczycielom szczególnie zaangażowanym w realizację programu, a także dzieciom, które wykazały się wyjątkowym entuzjazmem i wykorzystały zdobytą w kampanii wiedzę w prawdziwym życiu. Czas na zgłaszanie kandydatów do nagród mija 6 maja br.
Szczegółowe informacje na temat programu i rejestracji placówek: https://pl-pl.fastheroes.com/