Jesienią zamieniasz lekkie, przewiewne sandałki na masywne i zabudowane obuwie. Przez to narażasz swoje stopy na przepocenie. Jednak jest na to rada. Zanim wyjdziesz z domu użyj antyperspiracyjnego dezodorantu do stóp.
-
Orzeźwiająca kąpiel – to jest to!
Czasami nawet najlepsze buty nie chronią Twoich stóp przed przemoczeniem w deszczowe dni. W takiej sytuacji powinnaś zapewnić stopom odpowiednio szybką regenerację, która nie tylko uchroni Cię przed przeziębieniem, ale przede wszystkim przywróci uczucie świeżości i poprawi samopoczucie. Relaksująca, ciepła kąpiel z dodatkiem Soli Orzeźwiającej Do Kąpieli Stóp pozwoli Ci zapomnieć na chwilę o jesiennym chłodzie i deszczu. Działanie bogatej w tlen soli odświeży zmęczoną po długim dniu skórę oraz złagodzi podrażnienia.
-
Zadbaj o krążenie
Taka kąpiel doskonale przygotuje Twoje stopy do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Nałóż więc na zwilżoną wodą skórę Żel Nawilżająco – Złuszczający do stóp , rozprowadzając go małymi, kolistymi ruchami (ok. 2-3 minut). Duże cząstki żelu pomogą Ci usunąć większe stwardnienia skóry stóp, podczas gdy drobne ziarna delikatnie złuszczą martwy naskórek. Dzięki wyciągowi z kukurydzy i rozdrobnionym pestkom moreli peeling stymuluje krążenie krwi stóp a zawarty w żelu olejek jojoba ogranicza nadmierne wysuszanie stóp. Na koniec delikatnie spłucz i osusz stopy.
-
Odpowiednie nawilżenie
Po peelingu warto zafundować stopom głębokie odżywianie. Pozbawiona zrogowaceń skóra łatwiej będzie chłonąć odżywcze kremy i balsamy.
Najlepiej zastosuj w tym celu Hirschtalg – ochronno pielęgnacyjny krem z łoju jelenia. Brzmi intrygująco? Lekarstwa pochodzenia zwierzęcego stosowane były w medycynie już w starożytności.
Jeden z francuskich podręczników z XVII w. podaje tak ekstremalnie brzmiące składniki medykamentów jak dżdżownica czy płuco lisa. Żmiję stosowano pod każdą postacią i z każdej jej części, gdyż uważano, że leczy wszystkie choroby. Podobnie jak jeleń – „z powodu swojej łapczywości w pożeraniu żmij”. I to właśnie łagodne działanie łoju jelenia, bez względu na to, czy żywił się żmijami czy nie, wraz z cennymi wyciągami z ziół zapobiega powstawaniu podrażnień skóry. Krem Hirschtalg wygładza i pielęgnuje szczególnie suchą i wrażliwą skórę – sprawia, że jest elastyczna i bez zrogowaceń. Można go stosować zarówno do stóp jak i dłoni.
-
Ćwiczenie dla zmęczonych nóg
Tak przygotowane stopy są gotowe do masażu, który wpływa rozluźniająco nie tylko na stopy, ale również na całe ciało, gdyż na podeszwie stóp, podobnie jak na wewnętrznej stronie dłoni, znajduje się wiele zakończeń nerwowych. Receptory wszystkich organów wewnętrznych mają tu swoje ściśle określone miejsca. Uciskanie odpowiednich punktów przynosi odprężenie i ukojenie.
A zatem usiądź i rozluźnij się! To proste ćwiczenie pomoże Ci zregenerować zmęczone po całym dniu stopy:
- Chwyć prawą stopę i okrężnymi ruchami masuj ją od pięty do palców.
-
Jednocześnie uciskaj kciukami każde kolejne miejsce po 5-10 sekund.
-
Później, płynnymi ruchami przesuwaj kciuki po całej powierzchni stopy.
-
Następnie lekko uciskaj kciukami miejsca między palcami i dalej przesuwaj je w kierunku grzbietu. Okrężnymi ruchami masuj same palce dzięki czemu pobudzisz krążenie krwi w całym ciele.
-
Ćwiczenie to, pomaga nie tylko zrelaksować stopy, ale dzięki licznym receptorom znajdującym się na nich pomoże odprężyć całe ciało.
- Czy wiesz, że codzienne uprawianie jogi pomaga osiągnąć równowagę psychiczną i fizyczną?
Pamiętaj jednak, że podczas ćwiczeń niezwykle istotne jest właściwe oddychanie. Staraj się oddychać nosem – miarowo i głęboko. Zadbaj o to, by w otoczeniu panował spokój. Ćwicz boso, w luźnym ubraniu, by nie utrudniać krążenia krwi. Jeśli nie masz zbyt dużo czasu możesz wykonać proste ćwiczenie, które nazywa się w słowniku jogi – supta-virasana. Aby je wykonać złóż dwa koce wzdłuż a trzeci połóż w poprzek, na wysokości głowy. Uklęknij za kocami i rozsuń łydki tak, by pośladki znalazły się między piętami. Teraz, pomagając sobie rękami, opuszczaj powoli tułów do tyłu na podłogę. Kiedy głowa znajdzie się na ziemi, nie odrywaj kolan. Połóż luźno ręce i pozostań w tej pozycji przez minutę.
Źródło: Scholl