Jakie mogą być następstwa przerwania ciąży?

 

Zdarza się też, że kobieta zachodzi w ciąże, która przeważnie kończy się poronieniem samoistnym lub porodem niewczesnym, czy też przedwczesnym – rodzący się płód jest niezdolny do życia. Może tez dochodzić do ciąż patologicznych, np. ciąż pozamacicznych 9 wówczas konieczna jest operacja 0 lub krwawień w ciąży ( np. łożysko przodujące leczone zwykle operacyjnie, często z utratą dziecka.

Są kobiety, które usunęły pierwszą ciążę, a później miały i mają zdrowe dzieci. Są tez kobiety, dla których sprawa macierzyństwa jest sprawą dalszoplanową. Jednak fakt, że istnieje grupa kobiet, która po takim zabiegu nigdy już nie będą mogły zaznać radości macierzyństwa, lub kobiet, które musza latami leczyć, aby znaleźć się w tej szczęśliwej sytuacji, powinien wystarczyć, by to ostrzeżenie potraktować poważnie i długo zastanawiać się nad podjęciem tak ważnej decyzji.
  • Jak uniknąć niepożądanej ciąży?
Pomocne są liczne środki antykoncepcyjne, łącznie z najnowocześniejszą antykoncepcją hormonalną i domacicznymi wkładkami antykoncepcyjnymi, ale korzystać z nich można tylko w porozumieniu z lekarzem. Częstokroć młode, niedoświadczone małżeństwa sięgają po rożnego rodzaju mniej lub bardziej skuteczne środki antykoncepcyjne, nie zdając sobie zupełnie sprawy z tego, czy w danej sytuacji stosowany środek antykoncepcyjny jest potrzebny. Okazuje się bowiem, że po wielu latach skutecznego unikania niepożądanej ciąży i to o dziwo, metodami, o których wyczytali, że są zawodne i to w dużym odsetku, planowana obecnie ciąża nie dochodzi do skutku. Podczas badania specjalistycznego, bo najczęściej do tego dochodzi, wyjaśnia się sprawa : małżeństwo to było i jest niepłodne, bądź tez stosowane środki pogłębiły ten stan.
  • Kiedy najlepiej rodzić, do jakiego wieku można odkładać sprawy macierzyństwa.
Najbardziej wskazane jest rodzenie przez kobiety dojrzałe, młode, w wieku 20-26 lat, ewentualnie do 30 lat. To optimum, które pozwala na dobry rozwój ciąży, zapewnia lekki pierwszy poród. Z wiekiem, z wielu powodów, zmniejsza się zdolność zajścia w ciąże. Jednym z nich jest fakt, ze kobieta – jak każdy człowiek wraz z upływem lat przechodzi liczne poważniejsze lub lżejsze schorzenia, niekiedy wymagające leczenia operacyjnego. Funkcje podstawowe ustroju w miarę upływu lat też staja się mniej sprawne – układ krążenia, oddechowy, pokarmowy, nerki i inne, których funkcje zwiększają się w okresie ciąży.

W miarę upływu lat kobieta coraz trudniej zachodzi w ciąże zwłaszcza jeżeli to ma być jej pierwsza ciąża. Kobiety, które już  rodziły i to kilkakrotnie w swoim życiu, nie rzadko zachodzą w ciąże po czterdziestym roku życia jest zjawiskiem dość rzadkim. Uważa się, że ciąża u kobiety powyżej 35 roku życia nosi w sobie nie mało aspektów potencjalnie patologicznych. Sam poród też jest trudniejszy i bardziej niebezpieczny. Zdarza się wtedy więcej porodów przedwczesnych oraz  większy procent wad rozwojowych płodów. Ciąże w wieku powyżej 35 roku życia u pierworódek, a po 40 roku życia u wszystkich kobiet, uważa się za stan wysokiego ryzyka wymagający zwiększonej opieki specjalistycznej. Postępująca emancypacja kobiet spowodowała, że tzw. dotąd męskie zawody w coraz większym stopniu są opanowywane przez kobiety, które tak jak mężczyźni pragną zrobić karierę zawodową, osiągnąć tytuły naukowe. Czas na macierzyństwo znajdują wtedy, jak wymieniono wyżej nie jest najlepszy na zachodzenie w ciąże.

Autor: Żaneta Firlej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *