W sklepach mamy ich ogromny wybór – mogą być prawdziwą ozdobą pomieszczeń. Należy zacząć od dokładnego pomiaru otworów drzwiowych. Standardowe wymiary to 60, 70, 80, 90 centymetrów. Drzwi w nietypowych rozmiarach można zamówić u producenta. Wysokość nie ma takiego znaczenia, bo zbyt wysokie można przyciąć w sklepie. Tu uwaga: na samodzielne przycinanie nie radzimy się decydować, bowiem w razie jakichś problemów sklep nie przyjmuje reklamacji.
Duże znaczenie ma, czy drzwi mają być lewe czy prawe. Drzwi lewe rozpoznaje się po tym, że stojąc naprzeciw nich, gdy otwierają się w naszym kierunku, mają zawiasy po lewej stronie, a klamkę po prawej. W drzwiach prawych – jest odwrotnie. Ma to znaczenie, gdy już mamy zaplanowane urządzenie mieszkania lub już urządzone. Drzwi potrzebują po prostu miejsca, nie mogą obijać się o sprzęty. Nie mogą też zasłaniać włączników światła, czyli klamka musi być po tej stronie co włącznik światła. Drzwi do łazienki zawsze muszą być otwierane na zewnątrz, tego wymagają zasady bezpieczeństwa.
W przypadku, gdy chcemy zaoszczędzić przestrzeni, warto zamontować drzwi przesuwne, ewentualnie harmonijkowe. Te ostatnie jednak nie są polecanie do pomieszczeń takich jak łazienka czy sypialnia. Dobrym pomysłem są drzwi wahadłowe zamontowane w kuchniach. Można więc wchodzić i wychodzić, mając zajęte ręce.
Walory estetyczne również nie są bez znaczenia. Kolor powinien być zbliżony do koloru podłogi. Klamki – rzecz gustu. Czy montować klamki z kluczem? W gronie rodzinnym rzadko zamykamy drzwi na klucz przed domownikami, ale czasami trzeba, by uchronić np. gabinet, gdzie pan czy pani domu pracuje, przed zdemolowaniem przez małoletnich członków rodziny pod nieobecność rodzica.