Jak zdrowo przybierać, czyli prawidłowa waga w ciąży

Czasem w pierwszym trymestrze – zwłaszcza, jeśli męczą nas częste wymioty – masa ciała może się nieznacznie zmniejszyć. Zazwyczaj jednak już w pierwszych miesiącach ciąży może nam przybyć około 2 kg. W drugim trymestrze nasza waga zwiększy się o około 7 kg względem początkowej, a w trzecim – około 13 kg, czyli o mniej więcej 20% w stosunku do wyjściowej masy ciała.

Zakłada się, że taki właśnie przyrost kilogramów jest najbardziej właściwy. Nie zawsze jednak nasz organizm chce przybierać wzorcowo na wadze, niekiedy wymaka się nam spod kontroli – czasem z naszej winy, jeśli zbyt pofolgujemy sobie z jedzeniem, a czasem zupełnie od nas niezależnie. Trzeba pamiętać o tym, że na to, jak będzie się zwiększać nasza waga w ciąży, wpływa wiele czynników, między innymi: uwarunkowania genetyczne, wzrost, budowa ciała, waga sprzed ciąży, kondycja organizmu, wiek, rytm przemiany materii, dieta, aktywność fizyczna. Niektórych z tych uwarunkowań modyfikować nie możemy, ale inne – jak dieta czy aktywność fizyczna – są zależne tylko od nas i to właśnie im warto poświęcić więcej uwagi.

baby-200760_640-2

Zachowanie odpowiedniej diety w trakcie ciąży oraz utrzymywanie aktywności fizycznej dopasowanej do aktualnego stanu zdrowia to kwestie niezwykle istotne, wpływające na samopoczucie nasze i dziecka – i to zarówno w czasie ciąży, jak i podczas zbliżającego się porodu. Dlatego też przyszła mama powinna poświęcić szczególną uwagę swojemu odżywianiu. Nadmierne przybieranie na wadze nie jest zdrowe – nawet w ciąży. Starajmy się jeść jak najbardziej zdrowo (zbilansowane posiłki), naturalnie i regularnie, przyjmując zasadę: często (5 razy dziennie), ale nie za dużo. Przy tym nie należy zapominać o utrzymaniu aktywności fizycznej. Spacery na świeżym powietrzu w trakcie prawidłowo rozwijającej się ciąży mogą nam wyjść tylko na zdrowie. Kobiety aktywne fizycznie przed ciążą mogą wykonywać także lekkie ćwiczenia przeznaczone dla ciężarnych. Zaleca się jednak skonsultowanie tego pomysłu z lekarzem prowadzącym.

Zobacz także: http://lovi.pl/pl/ciaza-i-porod/185

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *