Czyszczenie toalety to zadanie, które często odkładamy na później. Tymczasem brudna toaleta wygląda nieestetycznie, brzydko pachnie, a przy tym jest źródłem niebezpiecznych zarazków. Regularne czyszczenie WC jest zatem nie tylko kwestią wyglądu, ale przede wszystkim zdrowia.
Sprzątanie toalety nie jest trudne, ale za to monotonne. Jednak im lepiej wykonamy to zadanie, tym rzadziej będziemy zmuszeni powtarzać tę czynność. Jak zatem zabrać się do pracy?
Krok pierwszy
Załóż czyste rękawiczki i fartuch ochronny. Misa WC ma na swojej powierzchni wiele bakterii, przed którymi chroni właśnie odzież robocza. Do pracy idealne są wodoodporne gumowe rękawice do czyszczenia toalety. Z kolei zadaniem plastikowego fartucha jest ochrona ubrania. Dzięki temu podczas sprzątania będziemy mieli mieć czyste i suche ręce.
Rękawice należy trzymać oddzielnie, z dala od pozostałych rękawic (np. przeznaczonych do mycia kabiny prysznicowej lub wanny, czy naczyń). Dobrym pomysłem jest zakup kompletu w odróżniającym się kolorze. Dzięki temu na pewno nie pomylimy ich z inną parą.
Krok drugi
Kolejny krok to wytarcie misy WC wilgotną gąbką (nie musimy tu stosować środków chemicznych). W ten sposób namoczymy wstępnie brud, który będzie później łatwiejszy do usunięcia. Zwilżoną gąbką przecieramy spłuczkę, okolice wokół zbiornika, a następnie klapę podstawę toalety i misę WC. Często wystarczy to, aby całkowicie usunąć brud bez potrzeby stosowania specjalnych środków czyszczących. Ten krok możemy również powtarzać, np. co drugi dzień (zapobiegnie to gromadzeniu się zanieczyszczeń).
Krok trzeci
Na tym etapie wlewamy środek czyszczący do wnętrza miski. Specjalnie środki do czyszczenia toalet pomogą w usuwaniu plam, zacieków i złogów mineralnych w toalecie. W tym celu musimy wlać środek czyszczący pod wewnętrzne obrzeże misy WC, pozwalając mu spłynąć po bokach. W ten sposób usuniemy cały nagromadzony brud, którego nie widać na pierwszy rzut oka.
Krok czwarty
Pora na intensywniejsze czyszczenie – mechaniczne. Kolejny krok to czyszczenie toalety za pomocą szczotki do WC lub zużytej szczoteczki do zębów. Ta druga opcja jest dokładniejsza, ponieważ mała główka szczoteczki jest w stanie dotrzeć nawet w małe zakamarki. Szorujemy tak długo, aż misa WC będzie zupełnie czysta. Możemy również użyć domowej pasty czyszczącej zrobionej z sody oczyszczonej i wody. Taka pasta nie tylko jest skuteczna, ale również wybiela, a przy tym jest w stu procentach bezpieczna dla środowiska. Ostatnim krokiem jest dokładne spłukanie toalety, aby pozbyć się resztek usuniętego brudu.