Dziecko bezustannie się rusza. Warto jednak tę jego aktywność ukierunkować. W przedszkolu będzie to łatwe – każda placówka ma jakąś formę ćwiczeń w swoim codziennym planie zajęć. Dodatkowo pamiętajmy, że różne gry i zabawy również wymagają sporo ruchu.
Dziecko w przedszkolu
W trakcie ćwiczeń (sportu i gimnastyki korekcyjnej) oprócz poprawiania sprawności małego ciała dziecko ćwiczy również prawidłową postawę, koordynację wzrokowo-ruchową oraz poczucie rytmu.
Można zaoferować nieszablonowe zajęcia ruchowe takie jak taniec współczesny lub capoeira proponowane przez prywatne przedszkole – np. to w Sosnowcu, którego ofertę zaprezentuje strona www.elfik.pl.
Dodatkową zaletą takich zajęć jest to, że gimnastyka może przeistoczyć się w prawdziwą pasję.
Dziecko w domu
Przyjmuje się, że dziecko poniżej 5. roku życia nie powinno być przez dłuższy czas bezczynne ruchowo. Dlatego oglądanie telewizji, siedzenie przed komputerem lub długa jazda nie pomogą nam zapewnieniu dziecku właściwego rozwoju fizycznego. W związku z tym warto zadbać, aby czas wolny nasza pociecha spędzała aktywnie.
Mogą to być spacery bez względu na pogodę (choć w granicach rozsądku), wspólna wycieczka rowerowa (jeśli dziecko umie już jeździć), jeżdżenie na hulajnodze, gra w berka, wspinaczka na placu zabaw bądź na specjalnych dziecięcych ściankach wspinaczkowych, piłka nożna, taniec itp.
A jeśli już korzystamy z jakichś gier wideo, wybierajmy te, które wymuszają ruch, czyli gry sportowe, zręcznościowe oraz gimnastykę dla dziecka z wirtualnym trenerem.
W zdrowym ciele zdrowy duch
Aktywność fizyczna, szczególnie ta na świeżym powietrzu, pozytywnie działa na funkcjonowanie organizmu dziecka i jego sprawność, ale również wpływa korzystnie na nastrój malucha. Takie rozładowanie pokładów energii zaowocuje większym spokojem i łatwiejszym zasypianiem.
Nie zapominajmy także, że sport uczy dyscypliny, odpowiedzialności i konsekwencji, a także wpływa na samoocenę, motywację oraz koncentrację.
Najlepszą zachętą dla malucha będzie nasz dobry przykład – trudno oczekiwać od dziecka aktywności, gdy sami wylegujemy się na kanapie.
Zobacz również: