Obrazy utrwalające się w naszej pamięci podczas ważnych wydarzeń tworzą sieć wspomnień, która zostaje z nami na lata. Nie jesteśmy jednak w stanie zapisać w swojej głowie wszystkich znaczących momentów, gdyż nasza pamięć nie jest aż tak pojemna. Wspomnienia można jednak pielęgnować, aby łatwiej było je później przywołać.
Najłatwiejszym i najbardziej oczywistym sposobem na pielęgnowanie i zbieranie wspomnień są oczywiście albumy ze zdjęciami lub – w bardziej nowoczesnej formie – fotoksiążki. Nie jest to jednak jedyny sposób na utrwalanie wyjątkowych momentów w formie materialnej.
Pudełko skarbów
Oczywiste jest, że nie pamiętamy nic lub prawie nic z pierwszych lat naszego życia. Między innymi dlatego jesteśmy ich tak ciekawi. Rolą rodziców jest więc ocalenie najważniejszych chwil przed zapomnieniem. Jednym z najprostszych sposobów jest przeznaczenie specjalnego pudełka czy kuferka na pamiątki związane z najwcześniejszym okresem życia malucha. Do pudełka włożyć można przedmioty takie jak: pierwszy smoczek, pierwsze rysunki, mleczne zęby, opaskę na rączkę, którą zakłada się dzieciom w szpitalu po porodzie, kaftanik albo czapeczkę z okresu noworodkowego i wiele innych.
Część rodziców decyduje się na prowadzenie specjalnego dziennika, w którym dokumentują rozwój swojego dziecka oraz zapisują co śmieszniejsze cytaty malucha. Można kupić gotowy do wypełnienia dziennik lub założyć w tym celu zwykły zeszyt. Wspomnienia i odczucia rodziców przelane na papier będą dla dziecka w przyszłości bardzo interesujące.
Kapsuła czasu
Sposób przechowywania wspomnień znany z amerykańskich filmów możemy z powodzeniem zastosować we własnym domu. Ideą kapsuły czasu jest umieszczenie w niej ważnych przedmiotów z okresu, w którym jest ona tworzona oraz “zapieczętowanie” jej na określoną liczbę lat. Jest to więc pomysł dla trochę starszych dzieci, w wieku od 5 lat.
– Kapsuła może być pamiątką rodzinną, do której każdy jej członek wkłada kilka ważnych dla siebie przedmiotów. Należy jednak zadbać o to, aby dziecko nie zamknęło czegoś, do czego jest mocno przywiązane i z czym nie chce się rozstawać. Młodsze dzieci mają trudności z przewidywaniem konsekwencji, dlatego mogą bardzo chętnie włożyć do kapsuły np. ulubionego misia, a potem rozpaczać, że go nie ma – podpowiada Dominika Słowikowska, psycholog, coach, autorka bloga Pomogę Ci Mamo i ekspertka marki Coccodrillo.
Dobrym pomysłem jest nagranie wideo z wypowiedziami członków rodziny i umieszczenie nośnika z nagraniami wewnątrz kapsuły. Po przygotowaniu całość należy zapieczętować i umieścić w miejscu, w którym spędzi ustaloną liczbę lat. Zapieczętować kapsułę można na kilka sposobów – zakładając kłódkę, do której kluczyk będziemy przechowywać w szczególnym miejscu, lakując zamknięcie lub po prostu zakopując całość w ogródku (o ile mamy pewność, że wilgoć nie dostanie się do środka). Po upłynięciu ustalonego czasu następuje uroczyste otwarcie kapsuły oraz sprawdzenie, co znalazło się w środku. Powrót wspomnień gwarantowany!
Zdjęcie po latach
Ciekawym i popularnym trendem w internecie stało się odtwarzanie zdjęć z dzieciństwa. Przybiera ono różne formy. Niektórzy po kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu latach odtwarzają zdjęcie, na którym zazwyczaj widnieją razem z bliskimi. Wszyscy ubierają się podobnie i przyjmują te same pozy co przed laty, w tym samym miejscu. Dzięki temu doskonale widać, jak zmieniły się nie tylko osoby na zdjęciu, ale też moda czy otoczenie.
Innym sposobem na pokazanie, jak zmieniamy się w trakcie życia, jest robienie corocznego lub comiesięcznego zdjęcia w podobnej pozie i scenerii. Kilka lat temu sieć podbiły filmy będące składanką zdjęć, które rodzice wykonywali swoim dzieciom co miesiąc od urodzenia aż do nawet 18. roku życia! Zdjęcia puszczone szybko jedno po drugim i wprawione w ten sposób w ruch pokazują bardzo dokładnie, jak zmieniało się i dorastało dziecko.
Filmy z ważnych wydarzeń
Z pewnością każdy rodzic posiada na swoim telefonie całą masę filmików ze swoim dzieckiem w roli głównej, nagranych w zabawnych sytuacjach, ale także podczas ważnych wydarzeń rodzinnych, przedstawień w szkole czy przedszkolu itd. To doskonałe pamiątki, jednak zbierając przez lata tak wiele plików, drastycznie maleje prawdopodobieństwo, że kiedykolwiek je obejrzymy lub znajdziemy ten, który chcielibyśmy obejrzeć.
Dlatego świetnym wyjściem z tej sytuacji jest montowanie poszczególnych klipów razem. W sieci dostępnych jest wiele prostych w obsłudze programów, które pozwalają połączyć ze sobą różne nagrania, a w razie potrzeby dodać napisy, efekty czy podkład muzyczny. Możemy zrobić z tego urodzinową tradycję – przed każdymi urodzinami dziecka zbierając filmy z całego poprzedniego roku i łącząc w całość.
Zbierane w ten sposób wspomnienia będą świetną pamiątką dla dziecka, które samo może nie pamiętać wielu sytuacji. Dzięki nim “zakorzeniamy się” w rodzinie, mamy poczucie, że gdzieś przynależymy oraz mamy swoją własną historię, którą dzielimy z innymi ludźmi. Pielęgnowanie i kolekcjonowanie wspomnień to też wspaniała okazja, aby uchwycić chwile dziecka ze starszymi członkami rodziny, których już wkrótce może zabraknąć.
Dominika Słowikowska — psycholog, coach, certyfikowana edukatorka Pozytywnej Dyscypliny, autorka bloga Pomogę Ci Mamo, ekspertka marki Coccodrillo.