Irygatory dentystyczne to urządzenia do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych i innych trudno dostępnych miejsc. Przy wyborze konkretnego modelu warto kierować się konkretnymi parametrami, by dostosować sprzęt do swoich oczekiwań i potrzeb. Najważniejsze parametry, którymi warto kierować się kupując irygator:
- częstotliwość używania
Częstotliwość używania irygatora wpływa na wybór pomiędzy irygatorem bezprzewodowym czy stacjonarnym. Przed zakupem warto zadać sobie pytanie czy irygator będzie używany regularnie czy raczej sporadycznie, np w podróży? Irygatory wodne są dedykowane do codziennej higieny i ich używanie wymaga wygospodarowania więcej miejsca w łazience. Ich większy rozmiar oraz konieczność podłączenia ich do gniazdka w trakcie używania sprawia, że źródło prądu musi znajdować się w pobliżu umywalki. Mniejsze, kompaktowe irygatory podróżne są bardziej poręczne, ale mają jedną podstawową wadę – mały pojemnik na wodę. Nie wystarcza on na cały proces irygacji i trzeba go napełniać parę razy w trakcie jednego mycia, co przy dłuższym użytkowaniu może być uciążliwe. Są jednak jakimś rozwiązaniem do małych łazienek.
- maksymalne ciśnienie
Ciśnienie w irygatorze odpowiada w głównej mierze za jego skuteczność. Z tego względu jest to czynnik bardzo istotny. Irygatorem z najwyższym ciśnieniem jest irygator stacjonarny Waterpik WP-100 osiągający nawet 6,2 Br. Z irygatorów bezprzewodowych najwyższe ciśnienie mają irygatory do zębów Panasonic – 5,9 Br. Najbardziej znany irygator stomatologiczny Braun Oral B Professional Care OxyJet MD20 ma relatywnie niskie ciśnienie poniżej 4Br.
- pojemność zbiornika na płyn
Pojemność zbiornika podnosi lub obniża wygodę użytkowania irygatora. Irygatory stacjonarne mają pojemnik dość duży (nawet 1 l), pozwalający na bezproblemową irygację, bez dolewania płynu w trakcie mycia. Niestety kompaktowe irygatory podróżne mają ten pojemnik sporo mniejszy (max. 210 ml). Jest to pojemność niewystarczająca na cały proces irygacji. Wyjątek stanowi nić wodna Philips Sonicare AirFloss opierający swój mechanizm działania na innej zasadzie i mały pojemnik na wodę, który posiada wystarcza na cały proces irygacji.
- dodatkowe akcesoria
Dla osób często podróżujących na pewno przydatnym gadżetem jest pojemnik na irygator czy możliwość jego składania. Specjalistyczne końcówki na pewno przydadzą się osobom z aparatami, mostami, implantami itp. a będą zupełnie niepotrzebne dla standardowych użytkowników.
Cena irygatora do zębów waha się w granicach 150 – 500 zł. Jest to dość duża rozpiętość cenowa i przy wyborze konkretnego modelu warto zwrócić uwagę na ww parametry. Irygatory najtańsze zwykle mają niskie ciśnienie i ich jakość wykonania pozostawia wiele do życzenia. Czasem warto zapłacić nieco więcej i cieszyć się irygatorem przez wiele lat.
Autor: Katarzyna Lenart (szczoteczka-elektryczna.pl)