Dziś trudno sobie wyobrazić, jak można żyć bez internetu. Oprócz rozrywki, „spotkań” w mediach społecznościowych ze znajomymi, sieć dostarcza rozwiązań na wszelkie problemy. Zepsuta pralka? Natychmiast w wyszukiwarce pojawia się mnóstwo adresów, gdzie można ją naprawić. Budujesz akwarium? Masz odpowiedź jak to zrobić i skąd wziąć potrzebne sprzęty. Czujesz głód? To nie problem, zamówisz to, co lubisz korzystając ze specjalnej aplikacji.
Oczywiście, nić nie dzieje się samo. W internecie rzadko spotykamy porady dostarczane z altruistycznych pobudek. Dużo częściej pomagają nam firmy, czerpiąc z tego korzyści. Istotne w tym działaniu jest to, że zarówno przedsiębiorcy, jak i konsumenci (użytkownicy internetu) w pełni akceptują tego rodzaju dialog. Jest użyteczny, nienachalny i daje szansę na wzajemny szacunek firmy i jej klienta.
Wygoda konsumenta to priorytet
Marki prześcigają się w rozpoznaniu potrzeb swoich klientów. Zanim pomyślimy, że potrzebny jest nam dany produkt, w sieci pojawia się mnóstwo przykładów na to, jak dzięki niemu można rozwiązać swoje problemy, czy zaspokoić potrzeby.
Internauci tak przyzwyczaili się do sprawności firm w tym zakresie, że nie przeglądają wyników wyszukiwarek w nieskończoność, wpisują hasła, które ich interesują i sięgają po rozwiązania dostępne na pierwszych dwóch – trzech wyświetlanych stronach. To zadanie firm, by na tych stronach się znaleźć. Wykorzystują więc pomoc specjalistów, którzy podobnie jak w tym brytyjskim przykładzie https://www.internetum.com/marketing/ dadzą im narzędzia do skutecznego konkurowania o zainteresowanie odbiorców treści.
Fenomen użytecznych treści
Content marketing, czyli strategia skupiająca się wokół budowania społeczności poprzez dostarczanie internautom potrzebnych treści jest niebywale efektywna. Pożytek, który czerpią czytelnicy z takiego działania powoduje, że zaczynają traktować marki jak swoich sprzymierzeńców, przyjaciół, a nie nachalnego sprzedawcę, który usiłuje „wcisnąć” swój towar za wszelką cenę.
Warto wspomnieć o coraz to nowszych, ciekawszych formach owych treści. To już nie tylko artykuły eksperckie, ale też prowadzone przez marki fora internetowe, posty o nieoficjalnym charakterze w mediach społecznościowych, newslettery, konkursy i wiele innych.
„Sukces content marketingu to w dużej mierze zasługa jego elastyczności i otwartości na wypróbowywanie nowych technik, takich jak konkursy czy quizy. W przeciwieństwie do tradycyjnego marketingu, który poszukuje bezpośredniego kontaktu z klientem, content marketing rozpoczyna dialog oparty na słuchaniu potrzeb klienta” (źródło: https://www.marketin9.com/what-is-content-marketing/ ).
Sztuka content marketingu polega więc na tym, by nie irytować przypadkowego odbiorcy propozycjami, które nie są dla niego atrakcyjne, ale dawać rozwiązania tym, którzy tego oczekują.