Właściwie ciśnienie tętnicze krwi zapewnia zdrowe i długie życie. Niewłaściwe potrafi doprowadzić do najgorszych schorzeń, a nawet niespodziewanej śmierci. Nadciśnienie tętnicze powoduje między innymi zawał serca oraz udar mózgu. Można z nim jednak walczyć podejmując leczenie oraz wspomagając je zdrową dietą.
Kilka faktów o układzie krwionośnym
Układ krążenia składa się z serca i naczyń, w których przepływa krew. Serce ogrywa rolę pompy, za sprawą której krew krąży po organizmie. Naczynia natomiast to żyły i tętnice. W żyłach, czyli naczyniach prowadzących z mózgu i innych organów do serca, płynie krew bez tlenu. W tętnicach, czyli naczyniach prowadzących z serca do mózgu i innych organów, płynie krew z tlenem. Naczynia żylne i naczynia tętnicze łączą się ze sobą siecią naczyń włosowatych. Krew wywiera ciśnienie na ściany naczyń.
Kilka faktów o ciśnieniu krwi
Ciśnienie krwi to ciśnienie, które krew wywiera na ściany naczyń. Ciśnienie krwi występuje wyższe w tętnicach – tzw. ciśnienie krwi tętnicze, a niższe w żyłach – tzw. ciśnienie krwi żylne. Ciśnienie krwi, które się mierzy głównie na ramieniu metodą Krotokowa, to ciśnienie krwi tętnicze mierzone w największych tętnicach. Pierwsza liczba podaje ciśnienie skurczowe, to znaczy podczas skurczu serca, gdy krew wypchana zostaje z serca do aorty. Wynik wynosi przeważnie między 110 mm Hg a 130 mm Hg. Druga liczba podaje ciśnienie rozkurczowe, to znaczy podczas rozkurczu serca. Wynik wynosi przeważnie między 60 mm Hg a 90 mm Hg. Wzorowe ciśnienie tętnicze u dorosłej osoby wynosi 120/80 mm Hg. Ciśnienie ulega jednak zmianom, w zależności od czasu trwania: długookresowym, średniookresowym i krótkookresowym.
Kilka faktów o wynikach ciśnienia krwi
Prawidłowe ciśnienie krwi u dorosłej osoby wynosi 120/80 mm Hg. Podwyższone ciśnienie u dorosłej osoby oscyluje między 120-140/80-90 mm Hg, a nadciśnienie tętnicze zwane hipertensją zaczyna się od powyżej 140/90 mm Hg. Zaniżone ciśnienie u dorosłej osoby oscyluje między 100-120/70-80 mm Hg, a niedociśnienie tętniczne zwane hipotensją zaczyna się od poniżej 100/70 mm Hg. Ciśnienie można regulować suplementami diety, listę znajdziesz np. tutaj – https://www.alezielonysklep.pl/9305-uklad-krwionosny, lub naturalnymi sposobami, o czym poniżej.
Kilka faktów o nadciśnieniu tętniczym – hipertensji
Hipertensja stanowi nadciśnienie tętnicze i oznacza okresowo lub stale podwyższone ciśnienie krwi zarówno skurczowe, jak też rozkurczowe. Nadciśnienie może występować pierwotnie, czyli genetycznie, albo wtórnie, czyli w zależności od jakichś czynników. Do najważniejszych czynników podwyższających ciśnienie należą między innymi: cukrzyca, miażdżyca, choroby nerek i nadczynność tarczycy. Wysokie ciśnienie krwi objawia się pobudliwością, bezsennością, zaczerwienieniem twarzy, szyi i klatki piersiowej, bólami i zawrotami głowy, a w skrajnych przypadkach zawałem serca oraz udarem mózgu.
Naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia krwi
Oprócz systematycznej aktywności fizycznej, która prowadzi do obniżenia ciśnienia, należy stosować odpowiednią dietę. Przede wszystkim trzeba zrezygnować z soli podwyższającej ciśnienie, a żeby dodać potrawom smaku, sól warto zastąpić przyprawami w formie ziół, najlepiej prowansalskich, takich jak bazylia, oregano, majeranek, czy tymianek. Jedzenie bananów zawierających potas obniżający ciśnienie przynosi spore efekty. Podobnie efekty przynosi picie herbaty z hibiskusem. Awokado, szpinak, seler, pietruszka, marchew, pomidory – to warzywa obniżające ciśnienie krwi. W diecie powinny się znaleźć jagody i borówki. Co ciekawe małe ilości alkoholu potrafią obniżyć ciśnienie, za to spore podwyższyć.