Skuteczne przyrządy i programy treningowe wcale nie muszą kosztować wielkich pieniędzy. W czasach, kiedy kluby fitness prześcigają się w rozszerzaniu swojej oferty, do łask wracają klasyczne, i nieco już zapomniane, metody treningowe. W ostatnich latach dużą popularność zdobyły hantle Kettlebell. Ceni się je za wysoką skuteczność, prostotę, a także funkcjonalność.
Kula do machania
Hantle Kettlebell z wyglądu przypominają sporych rozmiarów kulę z uchwytem. Mogą ważyć od kilku do nawet kilkudziesięciu kilogramów – dzięki temu mogą z nich korzystać zarówno kobiety pragnące wysmuklić sylwetkę, jak i panowie chcący poprawić rzeźbę i siłę mięśni. – Środek ciężkości hantli Kettlebell znajduje się poniżej uchwytu, co umożliwia przeprowadzenie bardzo skutecznego treningu polegającego na wymachach i szybkich skrętach tułowia. Taka forma ruchu angażuje do pracy wszystkie najważniejsze grupy mięśni – tłumaczy Łukasz Andrzejewski, ekspert ze sklepu internetowego Sport-shop.pl.
Co ważne, hantle Kettlebell nie izolują w treningu poszczególnych mięśni (np. bicepsa czy mięśni ud). Jest to trening na całe grupy mięśniowe. Dzięki temu ćwiczenia nie zwiększają nadmiernie objętości mięśni (czego zawsze obawiają się kobiety!), ale zwiększają ich siłę i elastyczność. Dlatego ćwiczenia z Kettlebell docenią również panie, które chciałaby wysmuklić swoją sylwetkę.
Jak to działa?
Ćwiczenia z hantlami polegają na energicznych wymachach obciążeniem w jednej płaszczyźnie (pionowej lub poziomej). Dzięki temu mięśnie naprzemiennie kurczą się i napinają. Wymachy angażują do pracy mięśnie stabilizujące, co korzystnie wpływa na zachowanie prawidłowej postawy i smukłej sylwetki. Ćwiczenia z kulistymi hantlami skutecznie budują gorset mięśniowy dla kręgosłupa i narządów wewnętrznych. To bardzo ważne w przypadku uprawiania sportów zimowych – narciarstwa, snowboardu czy łyżwiarstwa.
Jeden odważnik umożliwia wykonanie aż kilkudziesięciu różnych ćwiczeń, które skutecznie wyrzeźbią mięśnie ramion, klatki piersiowej i pleców, a także ujędrnią pośladki i wysmuklą uda. To sprawia, że taki trening jest również bardzo korzystny dla naszej kieszeni. Wystarczy kupić hantle i wygospodarować nieco miejsca w mieszkaniu. – Najlepiej kupić zestaw hantli składający się z minimum trzech odważników o różnej wadze. Dzięki temu zwiększymy zakres ćwiczeń, a trening stanie się bardziej efektywny – mówi Łukasz Andrzejewski.
To się opłaca!
Ekspert ze sklepu Sport-shop.pl przekonuje, że w przypadku kobiet optymalna progresja pomiędzy ciężarami to 2-3 kilogramy. W przypadku mężczyzn, może to być nawet 6 kilogramów. Wszystko jednak zależy od indywidualnych preferencji ćwiczącego. Ćwiczenia ze zbyt dużym obciążeniem sprawią, że ruch będzie niepełny, a także w krótkim czasie doprowadzą do nadwyrężenia ścięgien. Z kolei zbyt lekkie hantle obniżą efektywność treningu.
Co ważne, trening z hantlami Kettlebell trwa znacznie krócej, niż typowe ćwiczenia z obciążeniem. Wystarczy kilkanaście minut dziennie, aby w krótkim czasie uzyskać zadowalające rezultaty.
Co ciekawe, ćwiczenia z kulistymi ciężarkami wcale nie się nowością. W swoim treningu wykorzystywali je nawet legendarni atleci przełomu XIX. i XX. wieku. Hantle były cenione przede wszystkim przez kulturystów.
Później, kiedy na rynku zaczęły się pojawiać coraz bardziej wymyślne urządzenia, zostały nieco zapomniane. Teraz wracają do łask – jako alternatywa dla klasycznego treningu siłowego i aerobowego. Ćwiczenia nie są bardzo wymagające, ale ich skuteczność potwierdza kilka pokoleń zadowolonych użytkowników.
Przykładowe zestawy ćwiczeń z hantlami Kettlebell można znaleźć w serwisie YouTube:
Coś dla panów:
http://www.youtube.com/watch?v=SRpbM9nzDcM
Coś dla pań:
http://www.youtube.com/watch?v=BrXfqjJWGXo
Źródło: Sport-shop.pl