Dwaj rosyjscy dziennikarze przeprowadzili wnikliwe śledztwo. Rezultaty? Zostały opisane w książce. (W formie reportaży, wywiadów, zestawień statystycznych itp.) Gazprom: historia powstania; metody działania, sylwetki czołowych postaci koncernu a zarazem wpływowych person sceny politycznej. Opis walki o wpływy w gazowym imperium to jednocześnie opisy walk stronnictw o władzę w Federacji Rosyjskiej.
Jak Gazprom wspiera reżim Łukaszenki na Białorusi i czego żąda w zamian? Jaką rolę odegrały działania koncernu podczas Pomarańczowej Rewolucji na Ukrainie? Jak wygląda sprawa Gazociągu Północnego? Autorzy opisując Gazprom sięgają głębiej, nie pomijają również uwarunkowań historycznych i społecznych Rosji. Wszystkie te aspekty pozwalają spojrzeć na zagadnienie z różnych stron.
Wydaje się, że nic nie może zagrozić pozycji Gazpromu. A jednak Borys Niemcow (lider Partii Sił Prawicowych) w zamykającej książkę rozmowie podważa twierdzenia o jego ekonomicznej potędze.
Ten zależny od państwa rosyjski koncern pokrywa ćwierć europejskiego zapotrzebowania na gaz. Podejmuje próbę opanowania rynku energetycznego w Europie kontynentalnej, co stanowi probierz jego ambicji w ekspansji na Zachód.
„The Daily Telegraph”
Walerij Paniuszkin (ur. 1969) – rosyjski dziennikarz, pisarz i reżyser. Ukończył Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej w Moskwie. Przez dziesięć lat był korespondentem specjalnym rosyjskiego dziennika „Kommiersant”. Pracuje w gazecie „Wiedomosti” i „Esquire”, a ponadto prowadzi swoją rubrykę w portalu gazeta.ru. Laureat najważniejszej rosyjskiej nagrody dziennikarskiej „Zołotoje piero Rossii” 2004. Autor książki Michaił Chodorkowski. Więzień ciszy (2005, wyd. pol. 2006).
Michaił Zygar’ (ur. 1981) – rosyjski dziennikarz, korespondent m.in. wpływowego moskiewskiego dziennika „Kommiersant”. Autor zbioru reportaży poświęconych aktualnym zagadnieniom polityki międzynarodowej, Wojna i mif (2007).
wydawnictwo: www.wab.com.pl