W początkowym okresie stosuje się leczenie zachowawcze, którego celem jest zmniejszenie ciśnienia w układzie żylnym kończyny, eliminowanie obrzęków i stanów zapalnych oraz poprawa działania pompy mięśniowej. Leczenie zachowawcze obejmuje: leczenie uciskiem (kompresjoterapia), ćwiczenia fizyczne (fizykoterapia), drenaż ułożeniowy, leczenie farmakologiczne oraz skleroterapię (obliterację). Skleroterapia polega na podaniu do żylaka roztworu, który doprowadza do zarośnięcia żyły. Rozwój skleroterapii w ostatnich latach spowodowany jest stosowaniem nietoksycznych substancji obliterujących, dokładniejszą diagnostyką z wizualizacją niewydolnych naczyń (podawanie leku do żyły pod kontrolą USG, tzw. echoskleroterapia) oraz lepszymi metodami przeprowadzania samego zabiegu (np. zabieg z użyciem tzw. pianki sklerosantu – lepsze i dłuższe przyleganie leku do ściany żyły).
Jeśli leczenie zachowawcze żylaków okazało się nieskuteczne, albo zmiany żylakowe są bardzo zaawansowane, należy zastosować leczenie operacyjne. Rodzaj operacji dobierany jest na podstawie badania klinicznego i ultrasonograficznego. Zabieg polega na usunięciu niewydolnych, zmienionych żylakowato żył. Do leczenia operacyjnego kwalifikuje się przede wszystkim pacjentów z objawowymi żylakami (bóle, obrzęki kończyn) i niewydolnymi zastawkami w dużych pniach żył powierzchownych (żyła odpiszczelowa i odstrzałkowa). Inne wskazania do operacji to objawy zastoju żylnego w postaci zmian zapalnych skóry i owrzodzenia podudzi spowodowane niewydolnymi żyłami powierzchownymi.
W leczeniu operacyjnym usuwa się żylaki poprzez minimalne nacięcia skóry, przy użyciu specjalnych delikatnych narzędzi (np. metoda Mullera czy Varadyego). Miejsca po nacięciach skóry zamyka się plastrami, dzięki czemu nie widać śladów po szwach. W przypadku dużych żylaków można zastosować metodę kriochirurgiczną: delikatną sondę wprowadza się pod skórę, a po oziębieniu sondy przylepiają się do niej żylaki, dzięki czemu łatwo można je usunąć. Kriochirurgia pozwala na usunięcie w sposób minimalnie inwazyjny dużej ilości żylaków nawet z pojedynczego nacięcia skóry.