- Przyczyny
Do powstania żylaków przyczyniają się różne czynniki. Ścianki żył wraz z wiekiem mogą tracić swoją elastyczność i grubieć, a ponadto może dojść do uszkodzenia tzw. zastawek żylnych. Zastawki żylne kontrolują przepływ krwi, tak aby płynęła ona tylko w kierunku serca. W przypadku nieprawidłowego ich działania krew spływa z powrotem do nogi i gromadząc się, powoduje powstanie żylaków. Skłonność do żylaków jest często dziedziczna. Do ich powstania może się także przyczynić ciąża oraz stojący lub siedzący tryb życia.
- Objawy
Żylaki pojawiają się jako sieć widocznych, niebieskawych, poszerzonych i krętych żył (przede wszystkim na łydkach) albo jako niebieskie, wypukłe linie wzdłuż łydek, w zgięciu kolanowym lub na udach. Często żylaki, oprócz nieestetycznego wyglądu nie powodują żadnych dolegliwości. Czasami towarzyszy im jednak uczucie ciężkości w nogach, bóle lub opuchlizna kostek.
- Powikłania
W wielu przypadkach żylaki nie powodują żadnych powikłań. Niekiedy mogą jednak być przyczyną stanów zapalnych – na ich przebiegu pojawia się bolesne stwardnienie i zaczerwienienie skóry. Dochodzi wtedy do zapalenia żył lub zamknięcia żyły przez skrzep krwi (zakrzepica). Oderwanie się takiego skrzepu i jego przemieszczanie wraz z krwią może wywołać bardzo groźne skutki. W przewlekłych stanach zabarwienie skóry łydek zmienia się na brązowe wskutek nieprawidłowego krążenia krwi. Z czasem pojawia się swędzenie, wypryski, a także pęknięcia pokrywającej żylaki zniszczonej skóry – powstaje otwarta rana na nodze (owrzodzenia podudzi). Z tych powodów żylaki możliwie wcześnie powinny być zbadane i odpowiednio leczone.
- Kiedy należy udać się do lekarza?
– Jeśli pojawiają się objawy niewydolności żylnej, takie, jak bóle nóg, kurcze podudzi, obrzęki – to możliwie wczesna ocena układu żylnego może zapobiec dalszemu rozwojowi choroby.
– Gdy zauważymy, że noga nagle puchnie, przybiera kolor sino czerwony lub boli. Powodem może być skrzep krwi, tkwiący głęboko w żyle – badanie lekarskie jak najszybciej.
– Gdy żylakom towarzyszą bóle, zmiany na skórze lub otwarte rany – prawidłowa diagnostyka i odpowiednie leczenie znacznie skraca czas powrotu do zdrowia.
– Jeśli żylaki stają się uciążliwe ze względów kosmetycznych.
- Co zrobi lekarz?
Oceni stopień nasilenia żylaków. Badanie lekarskie przeprowadzane uzupełniają nowoczesne metody diagnostyczne, np. badanie ultrasonograficzne żył (USG Doppler) czy tzw. fotopletyzmografia. Następnie lekarz zadecyduje, jakie środki zastosować w leczeniu żylaków (noszenie pończoch uciskających, stosowanie leków, skleroterapia – ostrzykiwanie żył, czy też leczenie operacyjne). Często w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej stosuje się wiele metod równocześnie, w zależności od stopnia zaawansowania choroby.
Autor:
lek.med. Krzysztof Błachowiak
specjalista chirurg, flebolog
Specjalistyczny Ośrodek Leczenia Żylaków VENAVITA
ul. Kurpiowska 8, 60-602 Poznań
tel:(0-prefix-61)852-58-80