W każdym domu znajduje się mnóstwo przedmiotów, które na co dzień nie mają swojego stałego miejsca. Więc żeby zachować ład i porządek potrzebujemy mebli, które nie tylko ładnie wyglądają, ale także pełnią praktyczne funkcje.
To doskonały wynalazek wywodzący się z Francji.
Komody, bo o nich tutaj mowa, są na tyle pojemne i pakowne, że skrzętnie ukryją nadprogramowe przedmioty, dodatkowo stanowiąc kolejny element wystroju pomieszczenia.
Pierwsze komody w znanej nam obecnie formie, pojawiły się pod koniec XVII wieku, za panowania Ludwika XIV. W Polsce mebel ten przez długie lata nazywano „praską” i służyła ona głównie do przechowywania uprasowanej bielizny.
Jednak jak każdy inny przedmiot ewoluowała z biegiem czasu. Poprzez dodanie w niej blatu, służyła jako biurko, a z zestawienia kilku wielofunkcyjnych prasek, wykształciły się znane nam dzisiaj meblościanki.
Komoda wprowadza do wnętrza oryginalność i elegancję. Ten praktyczny mebel zawsze wpasuje się do każdego pomieszczenia. W łazience będzie idealnym miejscem do przechowywania ręczników i kosmetyków, w korytarzu do przechowywania czapek i rękawiczek, w sypialni będzie doskonałym miejscem na bieliznę, natomiast w salonie stanie się eleganckim dodatkiem przetrzymującym wyjątkową zastawę stołową na świąteczne okoliczności.
Dzisiejsze komody nie zmieniły swojego przeznaczenia. Jednak różnią się nieco od tych Ludwikowskich — dostępne są w różnych stylach, wzorach i wariantach, z możliwością wyboru wielkości i kolorystyk. Posiadają nie tylko szuflady, ale także półki.
Te bardziej nowoczesne wyposażone są także w szklane półki, wzbogacone oświetleniem LED.
Do najbardziej popularnych modeli, należą komody o stonowanej i prostej stylistyce. Materiałem najbardziej powszechnym, z którego wykonane są meble, to drewno i materiały drewnopochodne, takie jak płyta MDF.
Wykonane w ten sposób komody będą pasowały do większości pomieszczeń. Ich uniwersalność i ponadczasowość gwarantuje piękny design pomieszczenia, nawet przy częstych zmianach aranżacyjnych.
Przy wyborze komody powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jej pojemność. Zadbajmy o to, by szuflady były pojemne a półki głębokie, by zmieścić niezbędne nam przedmioty codziennego użytku.
W najnowsze trendy wpisuje się komoda w kolorze białym, a także te wykonane w połysku. Ich ogromną zaletą jest fakt, że pasują do każdego pomieszczenia i idealnie łączą się ze wszystkimi kolorami. Biel nadaje wnętrzom delikatności i subtelnego wyrazu, a także optycznie rozświetla i powiększa przestrzeń.
Nowoczesne komody, choć często wyglądają jak tradycyjne meble, są wyposażone w elementy nowatorskie, ułatwiające funkcjonowanie. Wśród nich warto wymienić systemy otwierania drzwiczek i szuflad za pomocą dotyku. W tym celu zrezygnowano z tradycyjnych uchwytów, a całość wyposażono w innowacyjny mechanizm.
Żeby otworzyć szafki i ujrzeć wnętrze komody, wystarczy lekko docisnąć drzwiczki lub szuflady, a specjalny mechanizm dokończy dzieła i ukaże Ci zawartość półki bądź szuflady. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku zamykania szafek. Niektóre modele wzbogacone są w system cichego domyku, który pozwala bezszelestnie zamknąć fronty. Wtedy możesz na zawsze zapomnieć o trzaskaniu i hałasie podczas zamykania.
Czy można ograniczyć rozmiar mebli, nie ujmując im na funkcjonalności?
Nie zapomnijmy, że dzisiejsze komody mają różne rozmiary i różne przeznaczenie. Jedne służą do przechowywania odzieży, drugie świetnie przechowują sprzęty elektroniczne.
Już jakiś czas temu elektronika wkroczyła na salony. Stała się głównym elementem wyposażenia pokoju, wręcz niezbędnym do codziennego funkcjonowania. To dzięki niej mamy łączność ze światem, dostarcza nam ona rozrywki, a także relaksu.
Dzisiejsze telewizory, wyróżniają się specyficzną budową: stoją na specjalnych, wyprofilowanych nóżkach lub mogą zostać fachowo zamocowane na ścianie.
Jednak to nie wszystko! Wieloelementowy sprzęt elektroniczny wraz z towarzyszącym mu okablowaniem oraz resztą wyposażenia, również potrzebuje swojego miejsca.
W ten oto sposób powstała konieczność stworzenia odrębnego rodzaju komód, zwanych powszechnie szafkami RTV.
Komody RTV składają się najczęściej z prostego blatu, półek bądź szafek, występujących w najróżniejszych konfiguracjach. Do ich zadań należy skrzętne ukrycie całego okablowania, umiejscowienie obszernego ekranu telewizora, a także dekodera bądź konsoli.
Wygląd szafek RTV jest równie nieograniczony, jak wzory i style powszechnie dostępnych komód. Biorąc pod uwagę fakt, że telewizor stał się jednym z podstawowych elementów wyposażenia salonu, warto zadbać, by stolik mu towarzyszący był piękny i funkcjonalny.
W pokoju dziennym sprzęty i okablowanie nie powinny nam się wymykać spod kontroli. Na szczęście szafki pod telewizor zapanują nad całkowitym ładem i porządkiem.