Lanette, drobna Afroamerykanka urodzona w Los Angeles. Jak najdalsza od kontrkultury; cheerleaderka w szkole średniej, członkini żeńskiego stowarzyszenia studentek w college’u. Nigdy nie wyszła za mąż, nie ma dzieci.

Wysportowana Dorothy pochodzi z rodziny konserwatywnej, pracowała jako stewardessa. Dwukrotnie rozwiedziona, nie ma dzieci.

Co je łączy?
Są szczęśliwymi i zadowolonymi ze swojego życia singielkami. Tak jak kilkadziesiąt innych kobiet, z którymi rozmawiała amerykańska socjolożka E. Kay Trimberger, której badania wskazują, że stały partner i udany związek nie są kobietom niezbędne do szczęścia. Jaki jest sekret udanego życia w pojedynkę? Między innymi oddani przyjaciele, satysfakcjonując praca, ulubiony sport, aktywność w lokalnej społeczności.

O szczegółach opowie Maria, Lanette, Dorothy oraz ponad dwadzieścia innych kobiet – w tym również sama autorka książki.

Zaskoczyła mnie różnorodność odpowiedzi, których mi udzielono, kiedy pytałam, jaką rolę w życiu kobiet żyjących w pojedynkę odgrywa seks. Pewna czterdziestolatka stwierdziła, że seks jest towarem przereklamowanym, podczas gdy kobieta dobiegająca sześćdziesiątki przyznała, że seks jest dla niej „naprawdę ważny”, jest czymś, co jest jej do życia potrzebne jak powietrze. Kobiety, które dużą wagę przywiązywały do seksu, prawie zawsze go znajdowały. To miłość, a nie seks – jak odkryłam – jest nieuchwytnym bytem. (fragment książki)

Kobiety zbyt długo tkwiły w niewoli snu o drugiej połówce. Kay Trimberger podpowiada, jak radzić sobie w życiu w pojedynkę.
Barbara Ehrenreich

Założę się, że gdyby Bridget Jones jako nastolatka spotkała Trimberger, napisałaby zupełnie inny dziennik. Oto Dobra Nowina z Planety Singli: wbrew powszechnie obowiązującym normom kulturowym kobiety potrafią być szczęśliwe nawet wtedy, kiedy są same.
„Publishers Weekly”

Ujmując rzecz krótko: kawał dobrej roboty, książka, która daje świeże spojrzenie na to, jak kobiety bez partnerów mogą ułożyć sobie szczęśliwe życie.
„Choice”

Niespotykany dotąd, głęboki wgląd w proces tworzenia się nowej tożsamości.
„Contemporary Sociology”

Ellen Kay Trimberger obroniła doktorat z socjologii na uniwersytecie w Chicago. Wykładała m.in. na kalifornijskich uczelniach w Berkeley, Santa Barbara i San José, a także w nowojorskich Columbia University i Barnard College, przez prawie dwadzieścia lat kierowala Women’s and Gender Studies w Sonoma State University. Autorka wielu publikacji i kilku książek, m.in. Intimate Warriors: Portraits of a Modern Marriage, 1899–1944; 1991.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *