Warto jeść ryby. Są smaczne, zdrowe, dostarczają nam wielu cennych i jakże ważnych składników odżywczych. Teoretycznie wszyscy o tym wiemy, a w praktyce spożycie ryb nie wygląda najlepiej. Tymczasem eksperci żywieniowi i lekarze zgodnie twierdzą, że należy zajadać się rybami co najmniej dwa razy w tygodniu. Niestety zamiast zdrowego dorsza, łososia czy swojskich śledzi częściej na stołach pojawia się mięso, które zdecydowanie ustępuje rybom pod względem zawartości zdrowych witamin, kwasów tłuszczowych czy mikroelementów.
Warto jeść ryby, bo…
Zacznijmy od najistotniejszych kwestii, czyli od tego jak spożycie ryb może wpłynąć na nasze zdrowie. Wiadomo, że będzie to wpływ pozytywny, ponieważ ryby to cenne źródło doskonale przyswajalnego białka, witamin z grupy B, a także witaminy D, A oraz E. Serwując rodzinie potrawy z ryb dostarczamy także bardzo ważne dla zdrowia mikroelementy (np. cynk, miedź, mangan i jod) oraz minerały, takie jak fosfor, siarka, chlor, potas, sód, magnez, wapń i żelazo. I wreszcie – ryby są bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Dzięki temu smakołyki z dorsza, sandacza, pstrąga czy też makreli:
- chronią układ krążenia – dzięki kwasom omega–3 redukują tzw. zły cholesterol i obniżają poziom trójglicerydów. Poprawiają również ciśnienie (głównie kwasy DHA i EPA);
- zadbają o nasz się o wzrok – kwasy omega-3 wspomagają profilaktykę powstawania AMD;
- zapobiegają demencji i stymulują rozwój mózgu – dzięki dobroczynnemu działaniu kwasów omega-3, a także składnikom bioaktywnym zawartym w mięsie ryb;
- wspierają procesy poznawcze i pamięć u dzieci, zaleca się je również kobietom w ciąży dla prawidłowego rozwoju mózgu płodu;
- zmniejszają ryzyko alergii – najnowsze badania wskazują na to, że wprowadzenie ryb do diety dziecka już w pierwszym roku, znacznie ogranicza ryzyko alergii;
- chronią przed rozwojem stanów zapalnych, również tak poważnych jak RZS (głównie dzięki kwasom omega-3);
- poprawiają nastrój, sprzyjając produkcji serotoniny.
Ryby na zdrowie i dla szczupłej sylwetki
Warto również wiedzieć, że większość gatunków jest niskokaloryczna, o małej zawartości tłuszczu (np. dorsz, pstrąg, sandacz). Pamiętajmy jednak, że w przypadku ryb na zdrowie pójdą nam także tłuste odmiany (łosoś, śledź czy makrela). Najistotniejsza jest tu jakość oraz sposób obróbki. Właśnie dlatego ryby powinny stanowić istotną część menu osób na dietach odchudzających, leczniczych, niskotłuszczowych. Jeśli chodzi o przyrządzanie ryb mamy pełen wachlarz możliwości – od marynowania i wędzenia, przez parowanie, gotowanie, pieczenie, aż po smażenie. Przy czym z punktu widzenia dietetyki, wartości odżywczych najlepszym wyborem będzie parowanie albo upieczenie bez tłuszczu.
Dlaczego powinniśmy jeść dorsza
Na szczycie listy rybnych przebojów kulinarnych znajdziemy dorsza. Jest to jedna z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych ryb. Wynika to zarówno z wartości odżywczych, kaloryczności, jak i walorów smakowych. Nic dziwnego – mięso tej ryby jest bardzo delikatne, białe, neutralne, dzięki czemu możemy wyczarować z niego najróżniejsze specjały. Już 100 g tej ryby dostarczy nam połowę dziennego zapotrzebowania na selen. Oczywiście lista cennych składników nie kończy się na tym pierwiastku. Dania z dorsza to także źródło fosforu, witamin B12, kwasów tłuszczowych omega – 3. Wspomniana porcja ryby zaspokoi w 40% potrzeby organizmu na białko. Smaczny i chudy dorsz zawiera także witaminę D3. Nie bez powodu tran z wątroby dorsza jest ceniony w profilaktyce i procesach budowania odporności.
Udane zakupy – asortyment, jakość, porady
O wartości i walorach smakowych dorsza przesądza oczywiście jego jakość. Dlatego tak ważne jest źródło zakupu i swoisty samouczek na temat – jak kupować dobre i świeże ryby. Po dorsza w wielu różnych formach można wybrać się do Makro. Znajdziemy tu m.in.
- dorsza patroszonego;
- polędwicę z dorsza;
- dorsza wędzonego;
- tuszki z dorsza;
- dorsza mrożonego;
- filety z dorsza.
Na stronie dostawcy znajdziemy także cenne wskazówki na temat oceny jakości i świeżości ryb. Dowiemy się np., że:
- świeże ryby w całości powinny być zanurzone w lodzie;
- filety z dorsza powinny być gładkie, lśniące;
- zapach musi być świeży i nie drażniący.
W przypadku zakupów u zaufanego dostawcy znamy na ogół terminy dostaw, wiemy kiedy możemy przyjść po świeżego dorsza, a kiedy w ofercie będą najlepsze pstrągi. Warto również docenić możliwość zasięgnięcia fachowej porady, wskazówek dotyczących przechowania czy obróbki ryb. Jak się okazuje na stronie internetowej nie tylko poznamy dorsza od podszewki. Znajdziemy również ciekawe przepisy na przyrządzenie tej zdrowej, smacznej ryby.