Niektórzy lekarze są przeciwni tego typu porodom ze względu na zbyt duże ryzyko, zarówno dla matki, jak i dziecka. A co jak będzie potrzeba zakończenia porodu cesarskim cięciem?- mówią. Bez szpitalnego sprzętu jest to niemożliwe. Lekarz prowadzący nie wyda również zezwolenia na poród w domu kobiecie, która ma nadciśnienie tętnicze, niedokrwistość, którą spotkało zatrucie ciążowe, czy też takiej, której dziecko ułożyło się pośladkowo oraz tej, której minął już termin porodu.
Poród jest jednak fizjologią organizmu i coraz więcej lekarzy decyduje się na takie rozwiązanie, jeśli kobieta pomyślnie przejdzie niezbędne badania. Jeśli więc znajdziesz doświadczoną położną, która zgodzi się asystować przy porodzie i chcesz rodzić u siebie w domu – możesz wybrać domowe zacisze. Musisz być jednak pewna, że wraz z partnerem będziecie potrafili zachować zimną krew "jakby co". No i musicie ukończyć kurs w szkole rodzenia.
Jeżeli już decyzja zapadła trzeba oczywiście specjalnie przygotować dom. Nie obejdzie się bez dokładnego sprzątania. Wydezynfekowana wanna lub prysznic są niezbędne (ciepła woda łagodzi ból i przyspiesza akcję porodową).Niezbędne są również czyste ręczniki. Kobieta sama wybiera pozycję, w jakiej wygodnie jej rodzić – na leżąco, czy "w kucki", a sam poród przebiega tak jak w szpitalu. Po porodzie maluszek wraz z Wami – świeżo upieczonymi rodzicami – może odpocząć, a gdy miną pierwsze emocje nie zapomnijcie wezwać telefonicznie umówionego wcześniej lekarza pediatrę. Dziecko urodzone w domu musi być poddane rutynowej kontroli lekarskiej, tak jak w szpitalu.