Dolegliwości jelitowe – jak się ich pozbyć?

Dolegliwości ze strony układu trawienia dotykają od czasu do czasu praktycznie każdego dorosłego człowieka. Ich przyczyn jest tak wiele, że niezwykle trudno je wyeliminować. Istnieją jednak sposoby na pozbycie się dyskomfortu, które połączone z profilaktyką, pozwolą uchronić się przed dolegliwościami w przyszłości.

ABC dolegliwości jelitowych

Do najczęstszych objawów nieprawidłowej pracy układu żołądkowo-jelitowego należą:

  • wczesna sytość,
  • ból i dyskomfort w obrębie jamy brzusznej,
  • skurcze żołądka lub jelit,
  • uczucie pełności po posiłku,
  • wzdęcia,
  • gazy,
  • zaburzenia rytmu wypróżnień.

Mogą być one wynikiem wielu czynników. Najczęstszą przyczyną wywołującą dolegliwości jelitowe jest niewłaściwa dieta, uboga w błonnik, mikroelementy i witaminy, natomiast z przewagą niezdrowych tłuszczów i sztucznych dodatków.

Innym powodem dyskomfortu mogą być zmiany hormonalne zachodzące np. w czasie menopauzy, w ciąży, czy w schorzeniach tarczycy albo alergie pokarmowe. Istnieje także wiele chorób, których objawem jest nieprawidłowa praca układu trawienia.

Są to m.in.: wirusowe zapalenie żołądka, zespół jelita drażliwego, wrzody, przepuklina, kamienie żółciowe, choroba refluksyjna przełyku, itp.

Co na dolegliwości jelitowe?

Na problemy z układem trawienia sprawdzą się preparaty, w których składzie można znaleźć naturalne składniki. Dzięki temu są one bezpieczne dla zdrowia i nie niosą ryzyka wywołania kolejnych podrażnień czy zaburzeń pracy żołądka i jelit.

Przy wyborze produktu warto zwrócić uwagę na to, żeby działał rozkurczająco, przez co zmniejszy dolegliwości bólowe i odczuwane skurcze, pobudzał perystaltykę jelit i całego przewodu pokarmowego oraz zapobiegał wzdęciom.

Rośliny, które wspomogą przywrócenie równowagi w układzie trawienia, to m.in.: mięta pieprzowa, melisa, rumianek, ostropest plamisty, glistnik jaskółcze ziele, a także korzeń lukrecji czy ubiorek gorzki. Można je spożywać zarówno w formie wywarów, herbatek, jak i przyjmować w kroplach.

Profilaktyka jest ważna

Dolegliwości jelitowe pomoże łagodzić także profilaktyka, a więc przede wszystkim zmiana nawyków żywieniowych.

Należy ograniczyć do minimum spożywanie tłuszczów, żywności przetworzonej i ze sztucznymi dodatkami, a dodać do menu świeże warzywa i owoce, pełnoziarniste pieczywo, a także ryby i oleje roślinne o dużej zawartości kwasów omega-3. Dobrze jest też wykonać testy alergiczne i wyeliminować z diety produkty powodujące podrażnienia.

Jeśli mimo podjętych działań dolegliwości nie ustępują lub zaczynają towarzyszyć im inne niepokojące objawy, dobrze jest skonsultować się ze specjalistą.

 Artykuł przygotował iberogast

Publikacja sponsorowana

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *