Aby właściwie i naturalnie wykonać makijaż musimy poznać własną twarz, ustalić typ i osobowość i tak dobrać kosmetyki, aby harmonizowały z karnacją skóry, kolorem włosów i oczu. Dla uzyskania dobrego efektu makijażu potrzebne jest prawidłowe oświetlenie: makijaż dzienny robimy zawsze przy oświetleniu dziennym, naturalnym: makijaż wieczorowy, przy świetle zbliżonym, do tego które będzie nas oświetlać wieczorem.
Nim przystąpimy do makijażu musimy zastanowić się co pragniemy osiągnąć, jaki efekt. Generalna zasada: wybrać z lansowanych tendencji mody to ,co jest zgodne z naszym typem urody i pomoże wydobyć indywidualne cechy, a zatuszuje mankamenty urody.
A teraz siadamy wygodnie przed dużym lustrem i pamiętamy o właściwym oświetleniu. Przygotowujemy wszystkie potrzebne do wykonania makijażu preparaty i kosmetyki.
Rozróżniamy kilka etapów makijażu: oczyszczenie, przygotowanie twarzy pod podkład, nakładanie podkładu, korygowanie kształtu twarzy, makijaż brwi makijaż oczu, makijaż ust. Na wstępie włosy zabezpieczamy bandażem elastycznym lub zasłaniamy przygotowanym czepeczkiem. Twarz dokładnie oczyszczamy z kurzu, brudu lub uprzednio położonych kosmetyków
Do oczyszczenia twarzy najlepiej zastosować mleczko kosmetyczne, śmietankę w zależności od gatunku skóry. Zabieg oczyszczania przeprowadzamy następująco: tamponem waty zwilżonym w mleczku, śmietance lub specjalnym kremie nakładamy preparat na twarz i szyję. Następnie kolistymi ruchami zmywamy, do momentu aż tampon waty będzie zupełnie czysty. Po dokładnym zmyciu twarzy przystępujemy do przygotowania skóry pod podkład. W tym celu właściwe jest zastosowanie specjalnego płynu lub toniku. Płyny te stosujemy jak poprzednio, z tym , że pozostawiamy je na twarzy przez jakiś czas, a potem znowu powtarzamy ten zabieg. Najlepszy do tego celu jest tonik bezalkoholowy, który ma nie tylko właściwości odświeżające. Wpływa również na zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej skóry, dzięki czemu nałożone na twarz kosmetyki zachowują swój koloryt.
Po użyciu płynu tonizującego następną czynnością jest pokrycie twarzy cienką warstwą kremu odżywczego lub nawilżającego. Krem wklepujemy opuszkami palców w skórę twarzy i szyi pamiętając o okolicach oczu. Teraz przystępujemy do nałożenia podkładu-bazy, którym może być każdy równomiernie rozłożony puder w kremie lub fluid. Kolor podkładu powinien być zharmonizowany z karnacją, lecz dla ożywienia jej, można zastosować podkład o ton ciemniejszy. Wybrany podkład rozprowadzamy w 5 miejscach: na policzkach, na czole, nosie, brodzie ,szyi. Delikatnie wklepujemy go w skórę twarzy i szyi, aby nie było różnic w kolorze skóry.
Kolejnym etapem makijażu jest korygowanie kształtu twarzy. Zabieg ten polega na tym, że przyciemniamy wszystkie szczegóły twarzy, które są zbyt duże ( nos, kości policzkowe), a rozjaśniamy te partie, które chcemy uwypuklić i uwidocznić. Do tego celu używamy określone pudry w kremie lub fluidy, w kolorze nieco ciemniejszym lub jaśniejszym od wybranego podkładu bazy.
Do wykończenia prawidłowego makijażu winien być użyty sypki puder, ale zawsze o ton jaśniejszy od zastosowanego podkładu. Puder ten rozprowadzamy kawałkiem czystej waty lub specjalnym, miękkim pędzelkiem. Jeżeli korygujemy twarz pudrami prasowanymi lub sypkimi, należy po nałożeniu podkładu bazy najpierw lekko przypudrować całą twarz .
Korygowanie twarzy może być też stosowane za pomocą różu. Róż najlepiej położyć w następujący sposób: wciągnąć policzki i w zaklęśniętym miejscu położyć róż, rozprowadzając go w kierunku kości policzkowych i skroni.
Przy korekcie twarzy musimy zawsze pamiętać, że linie i płaszczyzny korygujące trzeba dokładnie ścieniować ( przy pomocy pędzelka), aby uniknąć kontrastu w stosunku do uprzednio położonego podkładu bazy.
Autor: Elzbieta Skowron Życińska
Wszelkie Prawa Zastrzeżone
W następnym artykule zajmiemy się makijażem brwi, rzęs, malowaniem ust i modnymi kierunkami.