Kurtki motocyklowe nie są tylko popisowym strojem do wyróżniania się z tłumu czy identyfikacji z osobami o podobnych zainteresowaniach. Ich najistotniejszymi cechami są bezpieczeństwo i ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, które mogą popsuć nam komfort jazdy. W pierwszej kolejności (a na pewno przed kwestią wyglądu) powinniśmy określić, do jakiego stylu jazdy potrzebujemy kurtki.
Jazda codzienna
Kurtki do jazdy codziennej są zwykle brane pod uwagę jako wariacja na temat zwykłego lub bardziej ozdobnego stroju. Popularne są tekstylne, niezbyt długie kurtki z membranami przeciwwiatrowymi i dodatkowym ociepleniem (zwykle odpinanym) oraz klasyczne skórzane modele
np. https://gmoto.pl/kurtki-motocyklowe,3459/ . Większość z nich charakteryzuje w miarę neutralny wygląd, dzięki któremu mogą zostać uznane za odzież codzienną. Warto wśród nich dobierać takie, które mają dodatkowe wzmocnienia. W tej grupie można znaleźć egzemplarze z wbudowanymi gadżetami, ozdobami czy kolorystyce zwiększającej bezpieczeństwo.
Kurtki turystyczne
Kurtki motocyklowe o charakterze turystycznym są nastawione przede wszystkim na wygodne dopasowanie potrzebnych elementów i przystosowanie się do warunków atmosferycznych. Zwykle takie modele są dłuższe. Nie do przecenienia są odpinane części jak membrana wodoodporna, membrana na silny wiatr czy dodatkowa warstwa ocieplająca. Przydatne są dodatkowe listwy osłaniające suwaki i zapięcia przed dostaniem się wody. Elementy zapewniające wentylacje mogą być szczególnie przydatne przy zmieniającej się pogodzie. Najczęstszymi materiałami do tego typu odzieży jest lżejszy poliester oraz opatentowana Cordura charakteryzująca się większą wytrzymałością. Kurtki bardzo często mają elementy odblaskowe, które są niejako dodatkowym środkiem bezpieczeństwa podczas jazdy po zmroku.
Jazda sportowa
W tym wypadku wygląd czy uniwersalność zdają się mieć najmniejsze znaczenie. Najistotniejsze jest bezpieczeństwo podczas szybkiej jazdy. Dobrze dobrany egzemplarz powinien być dopasowany do kierowcy. Warto zwrócić uwagę na protektory chroniące nas w razie upadku. Istotne jest, aby osłaniały wszelakie newralgiczne punkty z każdej strony ciała. Tanie, ale mało skuteczne są osłony z gąbki czy plastiku na większej powierzchni. Dużo lepiej sprawdzają się pianki o różnym stopniu absorpcji i zdolności do odkształcania się. Popularne są modele, które łączą różne techniki wyrobu, takie jak pancerz, pod którym jest amortyzujące wypełnienie z pianki. Ważne, aby protektory spełniały europejskie normy jakościowe dla tego typu wyrobów.