Posiadanie ważnej polisy OC jest obowiązkiem każdego właściciela pojazdu mechanicznego w Polsce. Ubezpieczenie chroni kierowcę przed poniesieniem osobistej odpowiedzialności finansowej za szkody spowodowane wskutek kolizji lub wypadku. Umowa jest standardowo zawierana na okres 12 miesięcy. Czy warto ją automatycznie przedłużać?
OC drożeje, kierowcy przepłacają
Drożejące ubezpieczenia OC stały się faktem. Rok 2016 przyniósł w tym obszarze podwyżki średnio o 19 proc. w porównaniu z 2015 r. Tendencja wzrostowa będzie się utrzymywać, przekładając się na wzrost kosztów związanych z eksploatacją samochodu. To powinno skłonić kierowców do poszukiwania najkorzystniejszych finansowo ofert – a konkurencja na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych jest obecnie ogromna. Tematem warto zainteresować się głównie z tego powodu, że cena polisy nie ma wpływu na zakres ochrony przez nią gwarantowany.
We wszystkich towarzystwach warunki ubezpieczenia są takie same – wynika to z zapisów znajdujących się w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Posiadanie droższej polisy nie jest zatem równoznaczne z lepszą ochroną – chcąc poszerzyć jej zakres, kierowca powinien pomyśleć o wykupieniu dodatkowych, dobrowolnych ubezpieczeń, np. AC czy NNW. Wniosek nasuwa się w tym momencie sam: przepłacanie za OC mija się z celem – przy zakupie ubezpieczenia należy kierować się nade wszystko ceną. To podstawowe kryterium wyboru.
Porównywanie ofert – najlepszy sposób na tanie OC
Każdy kierowca może mieć tanie OC. Wystarczy zainteresować się bliżej tematem i porównywać oferty, w czym pomaga https://kalkulator.ubezpieczamy-auto.pl/kalkulator/oc-ac/. To praktyczne, dostępnie nieodpłatnie narzędzie, z którego opłaca się korzystać zawsze wtedy, gdy zbliża się koniec terminu ważności dotychczasowej polisy. W kilka minut uzyskać można rezultaty w postaci najtańszych ofert dostosowanych do indywidualnych wymogów oraz potrzeb.
W ten sposób już wielu kierowców znalazło ubezpieczenie auta niższe nawet o 300 zł. Niejednokrotnie w rachubę wchodzą znacznie wyższe kwoty – trzeba mieć na uwadze to, że towarzystwa ubezpieczeniowe wyliczają wysokość składki odrębnie dla poszczególnych kierowców.
Dlaczego to się opłaca?
Szukać taniego OC kalkuluje się zatem z kilku powodów:
- Przynosi to wymierne korzyści finansowe – w kieszeni kierowcy zostaje kilkaset złotych. W skali roku to niemała oszczędność – pieniądze można przeznaczyć m.in. na zakup dodatkowego wyposażenia do samochodu czy większej ilości paliwa.
- Sytuacja na rynku nieustannie się zmienia – to nie problem znaleźć oferty w cenach lepszych niż rok wcześniej.
- Towarzystwa ubezpieczeniowe są na ogół zorientowane na nowych klientów – aby ich pozyskać, organizują wiele promocji, które dla dotychczasowych ich klientów nie są niestety dostępne. Z tego względu przedłużenie umowy na kolejny rok niekoniecznie musi się opłacać. Skoro da się znaleźć OC w niższej cenie to po co przepłacać?
- Towarzystwa ubezpieczeniowe starają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom klientów, czego efektem są pakiety zapewniające szeroki zakres ochrony – OC w pakiecie zawsze wychodzi taniej.
Zobacz więcej na https://ubezpieczamy-auto.pl/
Też zawsze automatycznie przedłużam swoje oc, a faktycznie należałoby się przyjrzeć innym ofertom. Towar jak każdy inny, zawsze analizuję różne oferty w każdej dziedzinie w sumie, a to oc jakoś tak nie wiem. Czas to zmienić 🙂