Dla kogo mieszkanie z rządową dopłatą MdM?

Zakup pierwszej nieruchomości wiąże się ze sporym obciążeniem finansowym dla młodych osób, które decydują się na kredyt hipoteczny. Ulgą dla portfela może być rządowy program MdM. Dla kogo jest on skierowany i ile można zyskać na dofinansowaniu?

fotolia_86228135_l

Program Mieszkanie dla Młodych wystartował 1 stycznia 2014 roku i do tej pory skorzystało z niego ponad 55 tys. beneficjentów. Taka popularność rządowego wsparcia nie powinna dziwić, bo jego warunki są proste i niezbyt wygórowane – wystarczy spełnić kilka kryteriów.

Dla kogo jest MdM?

Rządowe dofinansowanie z założenia skierowane jest do osób młodych, które rocznikowo nie przekroczyły 35 lat. Od tej reguły jest wyjątek, gdyż wsparcie bez ograniczeń wiekowych mogą otrzymać beneficjenci, którzy wychowują przynajmniej troje dzieci. Sporą zaletą programu jest to, że mogą z niego skorzystać zarówno single, osoby niepozostające w związku małżeńskim, jak i te będące w związku formalnym.

MdM skierowany jest do osób, które chcą zakupić swoje pierwsze mieszkanie, czy dom. Dlatego też, dopłatę rządową mogą otrzymać tylko beneficjenci, którzy nigdy nie byli właścicielami ani współwłaścicielami nieruchomości.

Na co jest MdM?

O dopłatę mogą starać się osoby, które chcą zakupić mieszkanie z rynku pierwotnego oraz dom jednorodzinny. Ponadto, w zeszłym roku rozszerzono zakres programu o zakup nieruchomości na rynku wtórnym. Wybierając lokal mieszkalny, czy dom należy pamiętać, że muszą one spełniać limity metrażowe, które prezentują się następująco:

– mieszkanie: 75 m2 w przypadku beneficjenta bezdzietnego lub z maksymalnie z dwójką dzieci; 85 m2 w przypadku beneficjenta z co najmniej trójką dzieci;

– dom: 100 m2, jeśli beneficjent jest bezdzietny lub wychowuje maksymalnie dwoje dzieci; 110 m2 w przypadku beneficjenta wychowującego przynajmniej troje dzieci.

Nieruchomość musi również spełniać określone warunki limitu ceny za m2 – są one różna dla poszczególnych lokalizacji w kraju.

Ile można zyskać?

Wysokość dopłaty zależy od tego, ile beneficjent wychowuje dzieci – najmniej, bo 10%  otrzyma singiel i bezdzietna para; osoby z jednym dzieckiem otrzymają 15%, z dwójką 20%, natomiast z trójką aż 30%. Dzięki aktualnej dopłacie, większość beneficjentów będzie mogła pokryć wkład własny. A jak w rzeczywistości kształtują się dopłaty?

Z reguły rządowe dofinansowanie waha się między kwotami kilkunastu, czy kilkudziesięciu tysięcy złotych. Rekordziści w programie, otrzymują dofinansowania nawet powyżej 100 tys. złotych! Takie wsparcie finansowe, pozwoli niejednej młodej osobie zrealizować marzenie o własnych czterech kątach.

Jak zakwalifikować się do programu?

By otrzymać dopłatę należy spełnić szereg, niezbyt wymagających kryteriów. Najpewniejszym i najszybszym sposobem weryfikacji, czy ktoś się kwalifikuje do programu, jest skorzystanie z takiej aplikacji, jak kalkulator MdM na mdmprogram.com. Narzędzie jest w pełni darmowe i nie tylko określi, czy osoba otrzyma dopłatę, ale wyliczy jej wysokość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *