Znalezienie przedszkola lub szkoły, które zechcą przyjąć dziecko z cukrzycą to dziś prawdziwe wyzwanie. Dyrektorzy, nauczyciele i wychowawcy często nie chcą zmierzyć się z problemem, za jaki uznają opiekę nad małym diabetykiem, unikają dodatkowych obowiązków i odpowiedzialności. Mimo rosnącej świadomości na temat cukrzycy w Polsce, dzieci z cukrzycą są dyskryminowane i stają się zbędnym ciężarem dla szkół i przedszkoli.
Na szczęście istnieją także chlubne wyjątki, o których trzeba mówić i ludzie, których należy nagradzać. Akcja „Diabetycy do tablicy” zmierza do tego, by uhonorować tych nauczycieli i wychowawców, którzy nie bali się podjąć próby współpracy z diabetykami, wiedzą o cukrzycy tyle, by bez obawy uczyć i opiekować się chorymi uczniami i sprawiają, że dzieci z cukrzycą czują się w szkole dobrze i bezpiecznie.
W ramach akcji ogłoszony jest konkurs, w którym mogą wziąć udział mali i młodzi diabetycy oraz zgłoszeni przez nich nauczyciele – ci ulubieni, najbardziej zaangażowani i otwarci na ich szkolne zmagania z cukrzycą. Zadaniem nauczycieli jest podzielenie się swoimi doświadczeniami w opiece nad diabetykiem – napisanie tekstu, który oceni konkursowe jury. Wszyscy zgłoszeni przez uczniów nauczyciele dostaną specjalne dyplomy. Najlepsze teksty publikowane będą w prasie i w internecie, a zwycięska para uczeń – nauczyciel otrzyma atrakcyjne nagrody. Główną nagrodą dla dziecka będzie pompa insulinowa, która jednocześnie podaje insulinę oraz mierzy poziom glukozy we krwi.
Oficjalnym patronem akcji „Diabetycy do tablicy” jest Polskie Stowarzyszenie Diabetyków. Więcej informacji o konkursie, regulamin oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie www.minimed.pl
Koordynator projektu:
Magdalena Zadora
Tel. kom.: 0-501-202-934,
mail: diabetycydotablicy@minimed.pl
Cukrzyca typu 1, nazywana też cukrzycą wieku młodzieńczego dotyka najczęściej dzieci i młodzieży. Jest nieuleczalną chorobą, spowodowaną zniszczeniem lub niewydolnością komórek trzustki, odpowiedzialnych za produkcję i wydzielanie insuliny – hormonu potrzebnego do przekształcania pokarmu w energię niezbędną do funkcjonowania organizmu. Walka z chorobą polega na podawaniu insuliny z zewnątrz w postaci zastrzyków lub przy użyciu specjalnej pompy. Konieczne są także kilku – a nawet kilkunastokrotne w ciągu dnia badania poziomu cukru we krwi. W Polsce na cukrzycę chorują ponad 2 miliony osób. Ok. 10% przypadków stanowi cukrzyca typu 1, ujawniająca się najczęściej w wieku przedszkolnym i szkolnym.