Diabetologia – Sygnały ostrzegawcze skóry stóp

Pierwsza warstwa skóry – warstwa rogowa – tworzy naturalną barierę ochronną przeciwko biologicznym, chemicznym, fizycznym i mechanicznym bodźcom. Na stres z zewnątrz skóra reaguje natychmiast. Ucisk i tarcie spowodowane noszeniem niewłaściwego obuwia prowadzą do nadmiernego wzrostu komórek: skóra rogowa pogrubia się. Taka reakcja organizmu może doprowadzić do poważnych dolegliwości.

Modzele
Modzelem określamy ograniczone, o pewnej powierzchni zgrubienie skóry rogowej, powstałe na skutek nadmiernego ucisku. Jeśli się nimi nie zajmiemy, modzele mogą uciskać głęboko w skórze i powodować przez to trudny do zniesienia ból.

Im grubszy modzel, tym mniej elastyczna skóra – a konsekwencją tego jest nieprzyjemne uczucie napięcia. Modzele znajdują się najczęściej na podeszwie stopy, bądź też na jej obrzeżach. Najczęstszą przyczyną ich powstania jest ciasne i źle dopasowane obuwie. Jeśli nieodpowiednie buty będziemy nosili przez kilka lat może dojść nawet do deformacji stopy. Wówczas nie będzie pasował na nią już żaden but – każdy nowo dobierany będzie ocierał. Przyczyną powstawania modzeli mogą być również niewłaściwe „ustawienia” stopy czy też palców, np.: stopa poprzecznie płaska. Skóra stóp diabetyków na skutek ich choroby ma skłonność do przesuszeń i nadmiernego rogowacenie – co natomiast sprzyja powstawaniu modzeli. Nadwaga ma też swój udział w ich tworzeniu się.

Pęknięcia
Pod pojęciem pęknięcia rozumiemy liniowe pęknięcia w skórze, mające długość od kilku milimetrów do centymetrów. W ekstremalnych przypadkach dotknięta tym jest nie tylko martwa warstwa skóry rogowej, ale rysa sięga też do dalszych warstw skóry, do tkanki podskórnej, do mięśni czy nawet do kości. Rozróżniamy wśród tych pęknięć: suche i wilgotne.
Suche rysy powstają przy dziedzicznie uwarunkowanym nadmiernym wzroście skóry rogowej stopy, ale także za przyczyną innych nabytych schorzeń. Zasadniczo w przypadku suchych pęknięć można zauważyć tylko niewielką potliwość. Skóra wysycha, traci elastyczność, i nie jest już tak odporna na pęknięcia. I tak tworzą się rysy, najczęściej na piętach. Pogłębiają się one następnie przez nieuniknione, ciągłe obciążanie. Zaczynają się sączyć i krwawić- każdy krok powoduje niesamowity ból.

Co należy robić przy modzelach i pęknięciach?

  • Zdiagnozować przyczynę powstawania mocnego zrogowacenia skóry
  • Nosić tylko odpowiednio dobrane obuwie
  • Ostrożnie ścierać i wygładzić pogrubioną, szorstką skórę za pomocą tarki bądź pumeksu. Najlepiej zrobić to po uprzedniej kąpieli stóp (np. z solą GEHWOL lawendową)
  • Codziennie smarować skórę odpowiednim kremem np. GEHWOL Balsam dla suchej skóry, by zapewnić jej właściwą elastyczność i wilgotność i zapobiec narastaniu zrogowaciałego naskórka
  • Chronić wrażliwe części skóry stopy przed uciskiem. Produkty GEHWOL, wykonane z żelu polimerowego, doskonale zabezpieczają skórę przed mechanicznymi wpływami i łagodzą dotkliwe dolegliwości ucisku. Jednocześnie dając skórze nikłą ilość pielęgnującego olejku parafinowego. Łagodzi on podrażnienie skóry, utrzymuje ją gładką i zapobiega nadmiernemu rogowaceniu.
  • Raz pęknięta skóra wymaga ciągłej troski. Należy więc codziennie nasmarować ją specjalną maścią GEHWOL med do skóry suchej i pękającej, stworzoną specjalnie dla tego rodzaju schorzeń. Obok przyjaznych dla skóry wysokiej jakości tłuszczy maść zawiera również łagodnie dezynfekujące i zmiękczające zrogowaciały naskórek lecznicze mydło, które ułatwia odbudowę nowej, zdrowej, elastycznej skóry. Dalej proces regeneracji wspierany jest przez zawarte w maści bisabolol i pantenol.

Źródło: Zdrowe Nogi nr 10

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *