TAK NIE MUSI BYĆ! Bardzo ważną rolę odgrywa codzienne oglądanie stóp oraz regularne wizyty w gabinetach specjalistycznej pielęgnacji stóp. Jeżeli szybko zauważymy pierwsze objawy i zmiany na stopach powinniśmy natychmiast udać się do lekarza.
Sygnały alarmowe:
1. Zaburzenia czucia (polineuropatia cukrzycowa) objawiające się drętwieniem palców stóp, uczuciem „wędrujących mrówek”, brakiem wrażliwości na ból i temperaturę, występowaniem bólu kłującego i piekącego.
2. Sucha i łuszcząca się skóra, która swędzi i pęka oraz rogowacenie. Występuje też skłonność do grzybicy skóry i paznokci stóp. Rany goją się trudno i długo.
3. Pojawienie się deformacji palców stóp. Stopy są gorące, występują obrzęki grzbietu stopy.
Gdy zaobserwujemy jeden z powyżej opisanych objawów należy natychmiast zasięgnąć porady lekarskiej i oznaczyć poziom glukozy we krwi. Pamiętajmy o tym, że do najważniejszych symptomów cukrzycy należy postępująca suchość skóry. Jej przyczyną jest zaburzona praca gruczołów potowych i łojowych; skóra nie umie magazynować wystarczającej ilości tłuszczów i wody. Również proces starzenia się skóry jest przyspieszony poprzez podwyższony poziom glukozy we krwi, co szczególnie dotyka osoby starsze chore na cukrzycę. Wrażliwa skóra wymaga nie tylko specjalnej uwagi, ale i specjalistycznej pielęgnacji.
DOBRA RADA
Chociaż cukrzycę uważa się za chorobę społeczną, niestety ciągle brakuje fachowej opieki i szkoleń. Nie wszyscy wiemy, jak prawidłowo pielęgnować stopy. Wsparciem mogą być gabinety specjalistycznej pielęgnacji stóp, działające np. w ramach Powszechnego Programu Profilaktycznego "Zdrowe Nogi". Ich adresy znaleźć można w Internecie: www.zdrowe-nogi.pl