Pieszczota dla skóry, tkanki i mięśni
Już 3000 lat przed naszą erą, Chińczycy doprowadzili "sztukę dotyku" do perfekcji. Dzisiaj można też naukowo udowodnić lecznicze działanie masażu. Systematyczne głaskanie, ugniatanie i stukanie mięśni ma wpływ na leżącą pod nimi tkankę. To z kolei prowadzi do reakcji nerwowych, które poszerzają naczynia tkanki zapewniając w ten sposób lepsze krążenie skóry i mięśni. Dodatkowo uruchomione zostaje odtransportowanie produktów przemiany materii i znowu pomnożone substancje odżywcze zostaną przemycone w komórkach. Włókna ścięgien i mięśni relaksują się i stają się luźne i elastyczne.
Dobrodziejstwo dla całego organizmu
Stopy to nie tylko narzędzia, ale także bardzo ważny przekaźnik bodźców. Ok. 72000 wiązek nerwowych, łączących ważne organy i partie ciała, kończy się na podeszwie stopy. Dlatego też taki masaż stóp przyczynia się do czegoś więcej niż tylko do lepszego funkcjonowania i wzmocnienia stóp. Pośrednio za pomocą końcówek nerwów zostaje pobudzony cały organizm i polepszone ogólne samopoczucie pacjenta.
Techniki masażu
W pierwszej kolejności masowane powinny być miękkie części stopy. Kości i stawy muszą być przy masażu rozciągnięte. Kolejne elementy masażu to:
- Gładzenie
Rozległymi gładzącymi ruchami rozpoczyna się i kończy każdy masaż. Ruchy te wykonywane są przede wszystkim wewnętrzną częścią dłoni, i zawsze w kierunku serca.
- Ugniatanie
Za pomocą głęboko sięgających ruchów rąk mięsnie i włókna zostają od siebie pooddzielane. Robimy to albo za pomocą jednej ręki albo dwóch bądź też za pomocą samych opuszków palców.
- Rozcieranie
Te intensywne o małej powierzchni koliste ruchy wykonywane są najczęściej za pomocą kciuka np. po to by rozluźnić mięśnie między kośćmi śródstopia.
- Ciepło relaksuje
Zanim przystąpi się do masażu stopy powinny zostać rozgrzane. Ciepłe powietrze, promienie podczerwone czy też kąpiel z dodatkiem koncentratu rozgrzewającego Gehwol, rozluźnią mięśnie i wzmocnią działanie masażu.
- Z delikatnym naciskiem
Proszę nabrać sporo ilość kremu do stóp z bogatej kolekcji Gehwol na dłonie i nanieść je głaszczącymi ruchami najpierw na grzbiet stopy, część dochodzącą do podudzia i na koniec, na podeszwę. Nacisk masowania należy powoli zwiększać. Następnie masujemy poszczególne palce stopy i wykonujemy nimi koliste ruchy. Przy tym lewa ręką podtrzymujemy stopę, a kciukiem i palcem wskazującym prawej ręki za pomocą głaszcząco-kolistych ruchów masujemy palce stopy. Na koniec lekko wyciągamy palce stopy.
Następnie przechodzimy do masażu mięśni między kostkami. Zaczynamy znowu kolistymi ruchami kciuków, następnie intensywnie rozciągamy i obijamy obiema rękami.
W dalszej kolejności masujemy podeszwę stopy. Stopę przytrzymujemy wolną ręką za jej grzbiet. Kciukiem masującej ręki, kolistymi ruchami przesuwamy od główki śródstopia do pięty, następnie w kierunku poduszek (kłębów) dużego palca i małych. Na zakończenie „głaszczemy” rozłożystymi ruchami powierzchnię całej stopy.
Ponieważ ścięgno Achillesa przez noszenie wysokich obcasów skraca się, nie powinno ono być pominięte przy masażu. Ścięgno Achillesa należy chwycić między kciuk i palec wskazujący i wygładzać ku górze albo masować tą partię opuszkami palców obu rąk.
UWAGA
Masażu nie należy wykonywać w przypadku zapalenia, zachorowań skóry, skaleczenia czy też obrzęków. W przypadku gdyby ból nasila się w trakcie masażu należy go natychmiast przerwać. Szczególnie w przypadku bólu łydki z opuchlizną możemy mieć do czynienia z zakrzepami. Powstaje wówczas niebezpieczeństwo, że przez masaż możemy otworzyć skrzep krwi.