"Nogi niosą nas przez świat i życie; często nie zdajemy sobie sprawy ile codziennie pokonujemy na nich kilometrów. Mówiąc o osobie w wieku podeszłym najczęściej widzimy starca z laseczką, który idzie krokiem schorowanym, powolnym, niepewnym i drżącym. Ludziom młodym i zdrowym trudno czasem zrozumieć, iż nie zmarszczki powodują, że komuś nie chce się poruszać, a nogi i stopy, które po prostu bolą, ponieważ są chore" – to fragment naszego motto.
Chorzy na cukrzycę są tą grupą, której o nogach możemy mówić, mówić i uczyć.
Dlatego postaramy się przybliżyć Czytelnikom "Diabetyka" podstawowe informacje na temat pielęgnacji stóp. Nasz cykl zaczniemy od najprostszych porad odnośnie codziennych czynności.
- Codziennie dokładnie oglądamy stopy. Jeżeli nie można tego zrobić samemu najlepiej poprosić kogoś o pomoc. Najmniejsze zmiany zgłaszamy lekarzowi rodzinnemu i pokazujemy mu stopy przy każdej wizycie.
- Całe ciało codziennie myjemy pod prysznicem. Temperaturę wody ustawiamy termostatem i sprawdzamy ją w zgięciu łokciowym. Prysznic kończymy polewaniem stóp i podudzi zimną wodę. To wzmacnia i uodparnia skórę i dobrze wpływa na naczynia żylne kończyn dolnych.
- Nie powinno stosować się w domu kąpieli samych stóp. Skóra chorego nie pozwala na właściwą ocenę temperatury. Zbyt gorąca woda może spowodować oparzenia. Jeżeli chcemy koniecznie "wymoczyć" nogi, należy używać termometru do sprawdzenia temperatury – nie powinna być wyższa niż 30-35°C. Czas kąpieli – nie dłuższy, niż 3 minuty.
- Stopy dokładnie wysuszamy. Szczególną uwagę zwracamy na przestrzenie między palcami. W przypadku stwierdzenia grzybicy konieczne jest zastosowanie raz dziennie maści przeciw grzybiczej. Sucha i łuszcząca się skóra stóp sprzyja tworzeniu grzybicy, redukuje i tak słabe odczuwanie bólu.
- Paznokci samodzielnie nie skracamy nożyczkami, używamy do tego celu pilniczka; nie zaokrąglamy boków – grozi to wrastaniem paznokcia.
- Zgrubiały naskórek usuwamy pumeksem. W przypadku szybkiego rogowacenia trzeba skorzystać z pomocy specjalisty do spraw pielęgnacji stóp.
- W przypadku zimnych stóp, diabetyk nie może ich rozgrzewać za pomocą kąpieli ani poduszki elektrycznej. Istnieje groźba oparzenia. Stopy lepiej masować i gimnastykować.
- Chorzy na cukrzycę często mają żylaki kończyn dolnych. Jeżeli jest konieczne noszenie rajstop przeciwżylakowych, palce stóp powinny zostać odkryte. Kontrola stóp powinna być jeszcze intensywniejsza.
- Po zauważeniu nawet małych nieprawidłowości natychmiast należy o nich poinformować lekarza. Lepiej zrobić to o jeden raz za dużo i usłyszeć, że wszystko jest w porządku niż doprowadzić do powstania stopy cukrzycowej.
W następnym artykule przedstawimy praktyczne porady: co robić, by mieć zdrowe nogi.
Dr n. med. Mirosława Gałęcka, koordynator Powszechnego Programu Profilaktycznego "Zdrowe Nogi".
PPP "Zdrowe Nogi", ul. Sielska 8, 60-129 Poznań, tel. (061) 66-144-41, www.zdrowe-nogi.pl