W badaniu ponad 1000 kobiet z rodzin o niskich dochodach pacjentek klinik w Baltimore, Maryland, lekarze stwierdzili, że występuje wyższe ryzyko urodzenia dziecka poniżej 37-mego tygodnia ciąży, jeśli kobieta cierpi na depresję. Prawie 13% kobiet z objawami depresji urodziło wcześniej w porównaniu z jedynie 8% kobiet, które urodziły wcześniej , nie cierpiących jednak na depresję.
Nie jest jasne, w jaki sposób depresja powoduje wcześniejsze rozwiązania, lecz wyniki niektórych badań sugerowały, że depresja niszczy system odpornościowy w taki sposób, że może powodować infekcje i w konsekwencji przedterminowy poród.
Potrzeba więcej badań w tym zakresie -pisze dr Suezanne T. Orr z East Carolina University w Greenville, North Carolina, w listopadowym numerze the American Journal of Epidemiology. Badanie objęło kobiety w wieku 18 i więcej lat, które wypełniły formularz, potwierdzający występowanie u nich objawów depresji. Kobiety pytano o ich samopoczucie, smutek, sens życia, jakość snu, zmiany apetytu, napady ataków płaczu. Badacze punktowali wypowiedzi od 0 do 60-ciu punktów; punktacja równa bądź większa 16 wskazywała na podwyższony poziom objawów depresji.
W innych badaniach okazało się, że ponad 25% kobiet rozpoczęło kurację antydepresantami już w pierwszym trymestrze ciąży, a 75% -przed końcem drugiego trymestru ciąży. Nieco więcej niż 1/4 kobiet paliło papierosy, a ok.7% przyznało się do picia alkoholu w czasie ciąży, zaś 9% zażywało narkotyki. Badacze zauważyli, że kobiety w wieku 20-40 lat są narażone na większe ryzyko wystąpienia depresji. Ponadto, jedna na 5 kobiet będzie narażona, choć raz w życiu na wystąpienie depresji.