Czym różni się praca psychologa i psychiatry?

Psycholog i psychiatra – na czym polega ich zawód? Czym różni się ich praca oraz czym się zajmują? Osoby posiadające problemy natury psychicznej, bardzo często nie wiedzą do kogo zgłosić się w przypadku potrzeby otrzymania pomocy, dlatego też warto wiedzieć, czym różni się praca tych dwóch specjalistów.

fotolia.com, 105426094 | Autor: pressmaster

Między psychologiem a psychiatrą nie należy stawiać znaku równości. Oczywiście istnieje możliwość znalezienia specjalisty, który jest zarówno psychiatrą, jak i psychologiem – oznacza to, że ukończył dwa rodzaje studiów oraz dwa rodzaje praktyk – lekarską oraz psychologiczną.

Czym zajmuje się psycholog?

Psycholog zajmuje się problemami rozwojowymi, rodzinnymi, interpersonalnymi oraz zdrowotnymi o naturze psychicznej i psychosomatycznej człowieka. Oznacza to, że można zgłosić się do niego chcąc zaczerpnąć porady w sprawach życia codziennego czy własnego funkcjonowania poprzez regularne wspomaganie w przezwyciężaniu różnego rodzaju trudności związanych z sobą samym czy w relacjach innymi ludźmi. Psycholog stawia diagnozę psychologiczną oraz prowadzi terapię związaną z zaburzeniami osobowości lub też zachowania. Praca psychologa jest ukierunkowana na udzielenie pomocy w formie rozmowy, wsparcia, wspólnego przepracowywania problemów, jak również skierowania pacjenta na najwłaściwszą dla niego terapię.

Kiedy pomaga psychiatra?

Natomiast z psychiatrą powinniśmy się skontaktować się w przypadku problemów, w których niezbędne jest leczenie farmakologiczne lub też hospitalizacja. Z pomocy tego specjalisty korzystają więc najczęściej osoby cierpiące na depresję, stany lękowe, zaburzenia świadomości, choroby psychiczne, których objawami są omamy, halucynacje oraz urojenia. Rolą psychiatry jest przede wszystkim postawienie właściwej klinicznej diagnozy, która uwzględniać będzie nie tylko strefę psychiczną, ale również biologiczno-fizjologiczną, która jest ściśle powiązana z pracą układu nerwowego oraz rolą neuroprzekaźników.

Często zdarza się, że diagnozy wystawiane zarówno przez psychologa, jak i psychiatrę uzupełniają się wzajemnie, co pozwala postawić bardziej szczegółową oraz wielowymiarową diagnozę, na przykład dzięki wykonaniu testów psychologicznych. Jeżeli czujesz, że potrzebujesz tego typu pomocy lub też przyda się ona osobie z Twojego najbliższego otoczenia, wówczas warto jest skontaktować się z psychiatrą z centrum-ja.com.pl lub też specjalistą pochodzącym z innego miasta. Niektórych problemów nie jesteśmy w stanie rozwiązać na własną rękę i to właśnie w takich sytuacjach wskazana jest pomoc specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *