Łuszczyca jest jedną z najczęściej spotykanych chorób skóry. Charakteryzuje się tym, że jest chorobą przewlekłą i niewyleczalną, podobnie, jak AZS. Jej objawy ustępują, jednak zawsze po jakimś czasie powracają.
Przyczyny
Jako jedną z przyczyn łuszczycy wymienia się czynniki genetyczne. Oznacza to, że jeżeli w rodzinie często chorowano na tę chorobę, to istnieje duże prawdopodobieństwa wystąpienia jej również u pacjenta.
Inną przyczyną są czynniki immunologiczne wywołujące nieprawidłowe funkcjonowanie limfocytów T i cytokin.
Czynnikami mogącymi wpłynąć na występowanie łuszczycy są również wszelkiego rodzaju infekcja bakteryjne i wirusowe, grzybice i drożdże, niektóre lekarstwa, alkohol. Choroba ta może również wystąpić w wyniku zmian w gospodarce hormonalnej, które są często charakterystyczne dla okresu dojrzewania.
Oprócz czynników wpływających na powstanie choroby, istnieją również takie, które zwiększają jej nasilenie. Są nimi przykładowo stres, nadwaga, stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, palenie papierosów, brak lub nadmierna higiena, deficyt snu, noszenie ciasnych ubrań wykonanych ze sztucznych, podrażniających skórę materiałów.
Objawy
W formie tradycyjnej charakterystycznym objawem łuszczycy jest pojawianie się czerwonych, pogrubionych wykwitów skórnych pokrytych srebrno-szarymi łuskami. W początkowych stadiach występują one na prostownikach kończyn czyli łokciach, kolanach, pośladkach, okolicach kości krzyżowej. Wraz z postępowaniem choroby zaczynają pojawiać się również na stopach, dłoniach, skórze głowy. Zwykle pojawiające się zmiany skórne bolą, albo swędzą i zwiększają swoją powierzchnię wraz z rozwojem choroby. Ponadto, jeśli zdrapie się grudki łuszczycowe, to może pojawić się krew, jak ze zwykłego strupa. Nieco inne objawy przybiera łuszczyca krostkowa. W jej wyniku na powierzchni ciała tworzą się krostki ropne otoczone przesuszoną, objętą stanem zapalnym skórą.
Leczenie
Łuszczyca jest chorobą niewyleczalną, w przeciwieństwie do innych chorób skóry, takich jak egzema. Stąd też, można leczyć jej objawy, jednak nie wpłynie to na całkowite ustąpienie choroby. Leczona jest zarówno farmakologicznie, jak i zewnętrznie. Określone leki i maści są dobierane w zależności do jej rodzaju. Dzięki nim objawy szybciej ustępują i wydłuża się okres nawrotu choroby. Z racji tego, że istnieją czynniki wpływające na zwiększenie nasilenia choroby, to zalecane jest pacjentom ich unikanie. Profilaktyka w tym przypadku okazuje się być najskuteczniejszym lekarstwem.
zanim nakupuje sie tych wszystkich bardzo drogich produktów o różnej skuteczności warto zacząć od polskich produktów w aptekach np. kremu lub płynu Linomag