Wbrew pozorom domy takie cieszą się w obecnych czasach dość sporym zainteresowaniem. Koszty budowy oraz utrzymania domu rozkładają się na dwie rodziny, co znacznie wpływa na koszt zarówno wzniesienia budynku, jak i jego użytkowania.
Dodatkowo nie ma większych przeszkód cywilno – prawnych w budowaniu domów wielopokoleniowych, ponieważ prawo budowlane postrzega budynki tego typu jako zabudowę jednorodzinną, dlatego też nie ma specjalnych uwarunkowań jeśli chodzi o wybór działki. Projekty domów dwurodzinnych dostępne są w większości dobrych pracowni architektonicznych, więc wybór optymalnego również nie jest problemem.
Z całą pewnością dom dwupokoleniowy to sposób dla tych, którzy nie posiadają zbyt wiele funduszy na budowę domu, ponieważ zakup działki, wybudowanie domu oraz jego eksploatacja spoczywa nie na jednej, a na dwóch rodzinach, w związku z tym koszty pojedynczej rodziny są znacznie niższe. Jeśli do tego kontakty rodzinne są ciepłe i można liczyć na pomoc dziadków w opiece nad dziećmi, czy też w codziennych czynnościach, dom taki wydaje się idyllą.
W domach dwurodzinnych najczęściej mieszkają dwie spokrewnione ze sobą rodziny, zwykle małżeństwo i rodzice jednego z nich, a czasem rodzice z dorastającymi dziećmi, które potrzebują już znacznie większej prywatności.
Taki dom, w którym mieszkają dwa lub nawet trzy pokolenia, przywołuje na myśl tradycyjny typ rodziny, gdzie zachowana była wielopokoleniowość pod jednym dachem. Zawsze bowiem można liczyć na pomoc rodziny, która znajduje się tak blisko. Zdarza się jednak, że dom zamieszkują dwie nie spokrewnione, ale zaprzyjaźnione ze sobą rodziny, które są ze sobą w bardzo dobrych relacjach.
Domy tego typu występują w różnej kombinacji. Jedne z nich mają osobne wejścia, inne jedno wspólne. Czasem jest tak, że każde piętro zajmuje inna rodzina, a jedyną częścią wspólną jest korytarz, czy też klatka schodowa. Różne są kombinacje, ale przeznaczenie jedno. Mają w takim domu mieszkać dwie rodziny, a ich prywatność ma być w mniejszym lub większym stopniu wyodrębniona.
Najczęściej domy tego typu składają się z dwóch części, mniejszej oraz większej. Większa powierzchniowo część przewidziana jest dla rodziny rozwojowej, czyli z dziećmi lub też dla młodego, powiększającego rodzinę małżeństwa. Są to zazwyczaj 3 lub 4 pokoje. Mniejsza powierzchnia, czyli najczęściej dwa pokoje, przewidziane są dla starszego pokolenia, czyli np. rodziców.
Każdy z lokali mieszkalnych projektowany jest tak, aby nie zakłócać prywatności innych mieszkańców, tak, aby każdy miał swoją własną przestrzeń. Często spotykane są projekty, gdzie nawet wejście do domu jest osobne, co oznacza zachowanie całkowitej prywatności. Są też rodziny, które wręcz potrzebują wspólnej przestrzeni, którą zazwyczaj jest albo jadalnia, albo duży, komfortowy salon. Najczęściej dół domu zamieszkują osoby starsze, aby uniknąć chodzenia po schodach, natomiast poddasze, często ze skosami, przeznaczone jest dla młodszego pokolenia, które lubi eksperymentować z wystrojem wnętrz.
Są również projekty domów wielopokoleniowych parterowych, gdzie zazwyczaj jedna część domu przeznaczona jest dla jednej rodziny, a przeciwległa dla drugiej. Planując pomieszczenia dla rodziców dobrze wprowadzić do nich dużo słońca oraz ciepła, ponieważ ludzie starsi więcej czasu spędzają w domu. Dodatkowo dobrym pomysłem będzie weranda, czy też taras, z łatwym dostępem do ogrodu. Jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza w przypadku osób starszych, które wymagają dodatkowej opieki i takie miejsce będzie dla nich doskonałym do odpoczynku i relaksu.
Przed podjęciem decyzji o budowie domu dwurodzinnego należy dobrze się zastanowić, czy jesteśmy w stanie żyć w zgodzie z osobami, które choć często są naszą rodziną, posiadają inny styl życia, upodobania i zapatrywania na szereg istotnych spraw, związanych także z użytkowaniem domu. Jeśli decyzja zapadła, kolejną sprawą jest uzgodnienie, czy oba mieszkania mają być odrębnymi całościami, czy też mają zachować wspólne elementy.