Bezpośrednią przyczyną tych zmian są różne środki chemiczne zawarte w preparatach kosmetycznych, np. uczulenia na niektóre składniki mydeł toaletowych zależą głównie od dodawanych do nich barwników i zapachów. Niełatwo jest odróżnić, czy podrażnienie skóry spowodowane jest tylko nadmierną zasadowością mydła, czy też jest to uczulenie na jeden z jego składników. Często się też zdarza, że użycie jakiegoś kremu powoduje wystąpienie odczynu alergicznego. Źródłem podrażnień mogą być substancje tłuszczowe stanowiące podstawę kremu. Szczególnie dotyczy to źle oczyszczonych olejów mineralnych, oleju parafinowego i wazeliny.
– Kremy do rąk – chroniące przed działaniem zimna oraz stosowane na spierzchnięty naskórek mogą być czasami przyczyną odczynów wypryskowych – alergicznych. Aby krem taki nie drażnił powinien mieć odczyn lekko kwaśny lub obojętny.
– Pudry. Stany podrażnienia skóry, po użyciu pudrów mogą być związane ze wszystkimi składnikami. Najczęściej wywołane przez zapachy i barwniki, rzadziej przez substancje podstawową-proszek. Zmiany charakterystyczne to: przebarwienia, wypryski na twarzy.
– Szminki do ust. Odczyny uczuleniowe po użyciu szminek do ust wywołane są przeważnie użyciem barwników. Najczęstsze objawy to niewielki świąd warg. Może również powstać obrzęk, bolesność i pieczenie.
– Henna do brwi i rzęs. Może wywołać stan zapalny spojówek. Dosyć częste są podrażnienia, występujące w następstwie uczulenia na składniki henny do brwi i rzęs. Skóra powiek jest szczególnie delikatna i dlatego nawet niewielkie ilości farby mogą powodować powstanie odczynów alergicznych. Zwykle pojawia się najpierw swędzenie powiek, potem obrzęk lub wyprysk w okolicy powiek.
– Tusz do brwi i rzęs. Po użyciu może również dochodzić do zmian alergicznych, usunięcie tego preparatu i zwykłe leczenie przeciwalergiczne daje szybką poprawę.
– Środki rozjaśniające włosy-odczyny alergiczne nie należą do rzadkości. Zapalenie skóry powstaje jako wynik uczulenia na działanie wody utlenionej i amoniaku (często może wystąpić obrzęk powiek).
Również i inne produkty kosmetyczne do pielęgnacji włosów a szczególnie szampony wywoływać mogą objawy uczuleniowe zarówno u fryzjerów, jak i u klientek.
Szczególnie jednak częste objawy alergiczne wywołują olejki eteryczne zawarte w perfumach. Zapalenie alergiczne skóry wywołane stosowaniem lakieru do paznokci stanowi też duży procent w uszkodzeniach wywołanych kosmetykami. Odczyny mają charakter obrzękowy lekko złuszczający.Towarzyszy uporczywe swędzenie. Umiejscowienie zmian dotyczy przede wszystkim okolic ust, brody i szyi. Palce zwykle są wolne od zmian.
– Depilatory zwierają składnik, który również może powodować podrażnienie skóry. Należy wiedzieć, że każdy produkt kosmetyczny może wywołać kiedyś podrażnienie lub uczulenie. Dlatego przy jakichkolwiek zmianach na skórze kobieta zgłaszająca się do lekarza specjalisty powinna wymienić, jakie kosmetyki ostatnio stosowała.
Informacje powyższe przeznaczone są w znacznym stopniu dla osób wyjątkowo wrażliwych-alergicznych. Nie tak często, bowiem spotyka się nadwrażliwość „kosmetyczną”. Nie wszyscy są alergikami i chwała. Na rynku można nabyć preparaty kosmetyczne przeznaczone specjalnie dla alergików i dla cer szczególnie wrażliwych.
Autor: Elżbieta Skowron Życińska
Wszelkie Prawa Zastrzeżone