Wystawa, która potrwa do 19 grudnia, dokumentuje sesję terapeutyczną w Siarczynku pod Warszawą. Z przedstawionych danych wynika, że przed ciążą alkohol pije 66 proc. kobiet, podczas ciąży – co trzecia. Spożywanie dwóch lub więcej standardowych porcji alkoholu dziennie (porcja standardowa to ok. 10 g czystego alkoholu czyli kieliszek wódki, lampka wina czy szklanka piwa) może mieć negatywny wpływ na rozwój płodu.
Negatywne skutki picia alkoholu mogą występować u co setnego noworodka. W Polsce co roku rodzi się ok. 9 tys. dzieci cierpiących na zaburzenia rozwojowe spowodowane kontaktem z alkoholem w czasie okresu płodowego; w 10 proc., jest to FAS.
"Zdarzają się przypadki, kiedy dzieci rodzą się ze zmianami kostnymi, zmianami w budowie organów, czy niewykształconymi organami wewnętrznymi: sercem, trzustką czy płucami" – powiedział dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Krzysztof Brzózka. Z badań wynika, w przypadku urodzenia dziecka z FAS ryzyko wystąpienia FAS w drugiej ciąży wynosi 70 proc.
"Mózg dziecka kształtuje się w środowisku alkoholu, czyli w środowisku trucizny, dlatego jego układ nerwowy nie jest wykształcony tak, jak powinien" – powiedział Brzózka.
Do najczęściej występujących objawów FAS należą: zahamowanie wzrostu w okresie przed i poporodowym, lub zmniejszony obwód głowy, objawy świadczące o nieprawidłowym rozwoju ośrodkowego układu nerwowego (zaburzenia neurologiczne, opóźnienie rozowju, dysfunkcjonalne zachowania, upośledzenie umysłowe, wady rozwojowe) czy charakterystyczne cechy twarzy (cienka górna warga, czy wydłużona i spłaszczona środkowa część twarzy).
Osoby z syndromem FAS mogą mieć także zaburzenia pamięci i koncentracji, kłopoty z nauką, zaburzenia snu, zawężone pole widzenia, mogą być nadpobudliwe, nieświadome tego, co dzieje się wokół, mogą mieć tiki lub dziwaczne nawyki, kompulsywne zachowania. Z badań wynika, że u dzieci z FAS zanotowano także przypadki samookaleczania i utraty kontroli.
Szczególnie niebezpieczne jest picie w pierwszych dniach ciąży, gdy kobieta jeszcze o niej nie wie. Największe uszkodzenia mózgu i układu nerwowego może spowodować alkohol w pierwszych 3-5 tygodniach. Alkohol pity w trzecim trymestrze ciąży może znacząco spowolnić rozwój dziecka, a nawet spowodować przedwczesny poród.
Na zminimalizowanie skutków FAS może wpłynąć jego wczesne rozpoznanie (do 6 roku życia), życie dziecka w przyjaznym i stabilnym środowisku i dostęp do fachowej pomocy. FAS został opisany po raz pierwszy w 1973 roku, a kryteria jego rozpoznania ustalono w 1980 roku. DOM
Źródło: PAP – Nauka w Polsce